Americké úřady zahájily vyšetřování Goldman Sachs

30.4.2010 15:27   |  

Federální prokuratura začala trestní vyšetřování americké investiční banky Goldman Sachs, kterou viní z podvodů. Dnes o tom informovala americké televize CNN a list The Wall Street Journal. Banku Goldman Sachs obvinila americká Komise pro cenné papíry (SEC) z podvodu na investorech.

Toho se banka měla dopustit tím, že svým klientům neposkytla veškeré informace ohledně produktů CDO, které svým klientům prodávala.Deriváty CDO jsou investiční instrumenty, které jsou navázány na nemovitostní aktiva. Ve své podstatě banka nakoupí hypotéky, které roztřídí podle jednotlivých kategorií rizikovosti, a následně je dále prodává investorům.

Problém banky však nastal v okamžiku, kdy SEC zjistila, že Goldman Sachs věděla, že hedgeový fond Paulson & Co. sázel v roce 2007 na pokles investičního portfolia banky sestaveného právě z CDO, což měly podle komise ostatní investoři, sázející na růst, vědět.

V současné době banka tedy nejen čelí této civilní žalobě, ale současně vyvstala možnost, že bude trestně stíhána. Tuto informaci jako první přinesl list The Wall Street Journal, podle kterého tento vývoj banku nepřekvapil. „Zpráva o vyšetřování nás nepřekvapila,“ uvedl mluvčí Samuel Robinson.

Banka v tomto týdnu musela přestát i vyšetřování ze strany amerického Senátu. Stálý vyšetřovací podvýbor obvinil banku a její představitele z toho, že napomohli nafouknutí bubliny na trhu s nemovitostmi, a poté vydělali miliardy dolarů. Podle senátního podvýboru banka poškodila své klienty a věřitele a přispěla k celkovému zhoršení ekonomické situace ve Spojených státech amerických. Senátoři se během svého vyšetřování v podstatě dostali ke kořenům současné finanční a ekonomické krize.

Vysoce postavení představitelé Goldman Sachs museli přestát tvrdé útoky amerických zákonodárců. Hlavním jablkem sváru se stalo podnikatelské chování, jež vedlo k silnému otřesu amerického trhu s bydlením. Senátoři kritizovali postoj představitelů zmíněné banky a hovořili o její roli ve finanční krizi.

Představitelé banky však veškerá obvinění odmítli a uvedli, že banka kvůli nestabilitě na trhu s nemovitostmi v letech 2007 a 2008 utrpěla ztráty ve výši 1,2 miliardy dolarů.

Federální prokuratura potřebuje sehnat dostatek důkazů o tom, že banka a její zaměstnanci vědomě spáchali podvody na trhu s hypotékami.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Jednání o transatlantické dohodě postupují plynule, ujišťuje Washington

Domlouvání smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují, řekl mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana. Německý vicekancléř… více

Mobilní web