Andreas Treichl: Růst objemu úvěrů ve východní Evropě by mohl příjít příští rok

4.10.2010 14:08   |  

Růst objemu poskytnutých úvěrů v regionu střední a východní Evropy by měl u skupiny Erste bank začít růst v příštím roce. Podle generálního ředitele skupiny Andrease Treichla, kterého citovala agentura Bloomberg ke stejnému dat, Erste počítá s tím, že klesne objem špatných úvěrů.

Podle Treichle se dá čekat v závislosti na podmínkách trhu, že růst objemu úvěrů bude ve střední a východní Evropě v řádu jednociferných číslic. S tím podle něj souvisí i to, že banka díky vylepšeným ekonomickým podmínkám nebude muset vytvářet tolik rezerv na špatné úvěry.

Generální ředitel Erste Bank vidí za růstem středoevropských ekonomik lepší exportní výkonnost, zatímco domácí poptávka podle něj přijde významněji ke slovu teprve v roce 2011. Jako nadále křehké označil trhy Rumuska a Maďarska. Rumunsko je podle něho negativně zasaženo krátkodobými dopady zvýšení daně z přidané hodnoty a škrty ve veřejném sektoru, avšak banka očekává růst tamní ekonomiky od roku 2011.

Chorvatsko je podle Treichla v podobné pozici, avšak těží ze své devizy v podobě turismu. Také od Maďarska a Srbska je očekáván růst teprve v roce 2011. Celkově pro trhy CEE banka nepočítá s oživením úvěrů dříve než od roku 2011.

Podle serveru Patria.cz je kapitalizace Erste bank již nyní dostatečně silná i podle nových pravidel kapitálové přiměřenosti Basel III. Při dalším posilování kapitálové pozice bude Erste postupovat cestou zadrženého zisku bez potřeby či úmyslu navyšování kapitálu úpisem nových akcií. To nakonec řekl i sám generální ředitel Erste bank. Z jeho prezentace dále vyplývá, že k červnu 2010 byla úroveň celkového kapitálu, označeného jako Tier 1, 9,6 procenta, jádrového Tier 1 pak 8,6 procenta.

„Erste již nyní naplňuje cíl Basel III roku 2019 pro běžný kapitál Tier 1 a nepotřebuje ani nemá v úmyslu vydávat nové akcie,“ cituje Patria.cz Treichlovu prezentaci. Erste má podle svého šéfa také dostatečnou schopnost generovat zadržený zisk k dalšímu posílení kapitálové pozice i při záměru plného splacení státní pomoci, aniž by v souladu s pravidly Basel III běžný Tier 1 ukazatel poklesl pod požadovanou 7procentní úroveň.

Dopady zavedení bankovní daně do hospodaření banky v Rakousku a Maďarsku bude mít podle nejvyššího představitele Erste bank tyto následky: u maďarské daně se očekává v letech 2010 a 2011 dopad do výsledku před zdaněním jako negativní v rozsahu 48 milionů eur, po zdanění pak 37 milionů eur ročně. V Rakousku při celkovém očekávaném rozsahu 500 milionů eur Erste čeká negativní dopad pro hospodářský výsledek v rozsahu 100 milionů eur před zdaněním.

Autor: Pavel Daniel

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web