Anglo Irish Bank loni skončila v nejvyšší ztrátě irské historie

8.2.2011 20:06   |  

Irská banka Anglo Irish Bank utrpěla v loňském roce ztrátu 17,6 miliardy eur (422 miliard korun) a překonala tak vlastní rekord ve ztrátovosti irských firem. Znárodněnou banku začíná stát rozprodávat.

Anglo Irish Bank vykázala historicky rekordní ztrátu 12,7 miliardy eur již za období roku a čtvrt do prosince 2009. Irské banky se propadly do hlubokých ztrát v důsledku krachu místního realitního trhu, který před krizí bezstarostně zaplavily svými úvěry.

To vedlo k dluhové krizi Irska, protože vláda se v roce 2008 stoprocentně zaručila za všechny vklady a další závazky domácích bank a má nyní kvůli tomu bezprecedentně vysoké rozpočtové deficity. Irská agentura pro správu dluhu dnes uvedla, že zahájí proces prodeje vkladů a aktiv Anglo Irish a dalšího zestátněného bankovního ústavu Irish Nationwide Building Society. Objem vkladů u Anglo Irish klesl na konci loňského roku na 11,1 miliardy eur ze 27,2 miliardy eur o rok dříve.

Vláda minulý týden předložila Evropské komisi plán restrukturalizace dvou zestátněných bank. Dublin v rámci záchranného balíku sjednaného s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem v celkovém objemu 85 miliard eur slíbil radikální restrukturalizaci svého bankovního sektoru.

Irská vláda zatím odhaduje, že rekapitalizace Anglo Irish bude stát až 34,3 miliardy eur. Do záchrany Irish Nationwide zatím vložila 5,4 miliardy eur. Podle šéfa Anglo Irish Alana Dukese to ale není dost, úplné ozdravení bankovnictví by vyžadovalo 50 miliard, uvedl pro agenturu Reuters.

Dukes také považuje za nezbytné, aby eurozóna co nejdříve doplnila do záchranných fondů Irskem odčerpané finance, jinak by se celý systém mohl zhroutit.

Záchrana bank vytlačila rozpočtový deficit Irska v loňském roce na rekordních 32 procent hrubého domácího produktu, což vyvolalo v EU obavy, že země nebude schopna splácet dluhy.

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web