Ankara ovládla banku Asya, prý kvůli vazbám na opozici

Turecký stát převzal kontrolu nad bankou Asya, která má blízko ke kritikovi prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, islámskému duchovnímu Fethullahu Gülenovi. Bankovní dohled svůj krok zdůvodnil nedostatečnou transparentností ve struktuře banky.

 Recep Tayyip Erdogan
4.2.2015 15:48   |  

Turecká média převzetí banky státem hodnotí jako další úder vlády proti hnutí Hismet, které ostře kritizuje Erdoganův režim a provozuje školy či mediální korporace. Turecká vláda přitom už několik měsíců provádí čistky mezi údajnými Gülenovy sympatizanty v řadách policie a v justici.

Gülen žije ve Spojených státech a dlouho byl Erdoganovým spojencem. Před více než rokem se ale situace obrátila při korupčním skandálu z konce roku 2013, do kterého se zapletla podle všeho celá řada lidí blízkých tehdy ještě premiérovi Erdoganovi, včetně jeho synů a bývalých ministrů. Prezident Gülena viní ze snahy o svržení hlavy státu a žádá USA o jeho vydání.

Gülen v úterním sloupku v The New York Times napsal, že Erdoganův islámsko-konzervativní režim v zemi nastoluje totalitu, když jakoukoli kritiku vůči sobě označuje za zradu.


Čtěte také:

Turecký soud uvalil vazbu na odpůrce Erdogana z místní mediální skupiny

Turecká policie provedla zátah proti údajným odpůrcům Erdogana

Turecký prezident otevřel gigantický palác za 7,6 miliardy korun

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mondelez v Česku odepsal 636 milionů, vyčlenil kávový byznys

Mondelez v Česku odepsal 636 milionů, vyčlenil kávový byznys

Společnost Mondelez ČR, která vyrábí cukrovinky Opavia či sušenky Bebe, snížila základní jmění o 636 milionů na necelých 130 milionů, tedy o 83 procent. Peníze si nestáhla… více

Komerční prezentace
Mobilní web