Ankara ovládla banku Asya, prý kvůli vazbám na opozici

Turecký stát převzal kontrolu nad bankou Asya, která má blízko ke kritikovi prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, islámskému duchovnímu Fethullahu Gülenovi. Bankovní dohled svůj krok zdůvodnil nedostatečnou transparentností ve struktuře banky.

 Recep Tayyip Erdogan
4.2.2015 15:48   |  

Turecká média převzetí banky státem hodnotí jako další úder vlády proti hnutí Hismet, které ostře kritizuje Erdoganův režim a provozuje školy či mediální korporace. Turecká vláda přitom už několik měsíců provádí čistky mezi údajnými Gülenovy sympatizanty v řadách policie a v justici.

Gülen žije ve Spojených státech a dlouho byl Erdoganovým spojencem. Před více než rokem se ale situace obrátila při korupčním skandálu z konce roku 2013, do kterého se zapletla podle všeho celá řada lidí blízkých tehdy ještě premiérovi Erdoganovi, včetně jeho synů a bývalých ministrů. Prezident Gülena viní ze snahy o svržení hlavy státu a žádá USA o jeho vydání.

Gülen v úterním sloupku v The New York Times napsal, že Erdoganův islámsko-konzervativní režim v zemi nastoluje totalitu, když jakoukoli kritiku vůči sobě označuje za zradu.


Čtěte také:

Turecký soud uvalil vazbu na odpůrce Erdogana z místní mediální skupiny

Turecká policie provedla zátah proti údajným odpůrcům Erdogana

Turecký prezident otevřel gigantický palác za 7,6 miliardy korun

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web