Arca Capital miliardáře Krúpy chce do Česka přitáhnout novou banku

Slovenský miliardář Pavol Krúpa znovu plánuje prostřednictvím své společnosti Arca Capital rozšířit své aktivity v Česku. Podle zprávy, kterou potvrdil E15.cz osobně, by rád otevřel českou pobočku zahraniční banky. Arca Capital by v ní fungovala jako spoluinvestor. Není to první Krúpova snaha, jeho sny o českém bankovním domě se však již několikrát rozplynuly.

 Pavol Krúpa
30.6.2014 19:07   |  

Mělo by jít o pobočku „známého bankovního domu z ciziny“. „Dokud nedojde ke konkrétní domluvě s našim partnerem, nebudeme téma dále komentovat,“ řekl E15.cz Pavol Krúpa.

Jméno banky, které miliardář nechce prozradit, má být na českém trhu zcela nové. Arca Capital by se na expanzi spolupodílela investiční podporou ve výši 12 milionů eur, tedy přibližně 329 milionů korun. Obchod by měl být podle Krúpy uzavřen ještě v letošním roce.

Červená od ČNB

Nejde o první záměr Arca Capital o vstup do českého bankovnictví. Poslední pokus z přelomu loňského a letošního roku byl zastaven Českou národní bankou (ČNB). Arca Capital chtěla vstoupit do spořitelního družstva WPB Capital. Navýšením kapitálu o 350 milionů korun měl Krúpa převzít 75procentní balík akcí družstva.

ČNB však znemožnila kapitál navýšit a v únoru dokonce odňala družstvu licenci kvůli přísnějším pravidlům pro kampeličky. Rozhodnutí se stalo právoplatným minulý týden.

Slovenský miliardář je v České republice známý zejména díky obchodu s Tomášem Chrenkem. Právě Pavol Krúpa byl tím, kdo zprostředkoval podivný prodej akcí Moravia Energo expremiéra Stanislava Grosse. Gross koupil třetinový podíl energetické firmy za jednadvacet milionů korun. Po půl roce, těsně před krachem Moravia Energo, pak své akcie prodal Krúpově Arca Capital za pětinásobnou cenu. Podíl pak od Arca Capital odkoupil většinový akcionář Moravia Energo Tomáš Chrenek.


Čtěte více:

WPB Capital definitivně přišla o licenci. Policie obvinila představitele kampeličky

Miliardář Krúpa vysází větrníky v Rumunsku

Agel vydělal Chrenkovi 75 milionů do kapsy

Autor: Tomáš Lemešani

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web