Autor největšího podvodu britské historie míří za mříže

aktualizováno Bývalý makléř banky UBS Kweku Adoboli byl dnes uznán vinným z nepovoleného obchodování, které vyústilo ve ztrátu 2,3 miliardy dolarů. Pachatel nejrozsáhlejšího podvodu v historii Velké Británie se sám udal.

Bývalý makléř UBS Kweku Adoboli před soudem
20.11.2012 17:21   |  

Adoboli obchodoval s termínovanými kontrakty akciových indexů Standard & Poor’s 500, DAX a EuroStoxx. Zatímco byl oprávněn riskovat ztrátu nanejvýš 100 milionů dolarů, během nepovolených obchodu v srpnu 2011 ohrozil až 12 miliard dolarů. Za podvod mu hrozilo až desetileté vězení, nakonec byl odsouzen k sedmi letům odnětí svobody. Rok ze svého trestu si již odseděl ve vazbě a za další 2,5 roku může požádat o podmínečné propustění.

Makléř se hájil tím, že UBS své zaměstnance nutila, aby více riskovali v honbě za vyšším ziskem a že dodržování finančních limitů nikdo nevynucoval. Adoboliho obhájci také tvrdili, že v době, kdy prováděl nepovolené obchodu, trpěl syndromem vyhoření a nad svými obchody „ztratil kontrolu“.

Adoboli podvod nejprve zamaskoval, 14. září 2011 se k němu ale svým zaměstnavatelům přiznal. Den poté byl zatčen. Soud ho uznal vinným i v případě dalšího podvodu, zprostil jej ale obvinění ze čtyř zločinů týkajících se falšování účetnictví.


Čtěte také:

Šéf UBS odstoupil. Reagoval na skandál s miliardovými podvody

Banka UBS čelí podezření z praní špinavých peněz


Poté, co se podvod provalil, bylo donuceno odstoupit několik čelných představitelů UBS včetně generálního ředitele největší švýcarské banky Oswalda Grübela. Tvrzení, že makléře nutí k rizikovým obchodům, ale banka důrazně odmítla.

Divize investičního bankovnictví UBS prošla v posledním roce restrukturalizací. Banka propustila tisíce zaměstnanců, většina z nich odešla právě z této divize. Letos v říjnu oznámila další vlnu propuštění.

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web