AXA: Přílišná regulace ohrozí evropský růst

28.5.2010 8:08   |  

Pozitivních signálů je nyní v ekonomice více než těch negativních, to ale neznamená, že by problémy už byly vyřešeny, řekl včera šéf finanční skupiny AXA Henri de Castries. Pozitivní signály podle zástupců skupiny přicházejí hlavně z reálné ekonomiky – ukazatele naznačují, že jak průmyslová, tak spotřebitelská poptávka letos rostou. „Panika, kterou jsme v posledních týdnech viděli na trzích, byla přehnaná,“ uvedl.

De Castries vidí jako největší současné riziko Evropy snahy o příliš velkou regulaci. Finanční instituce, banky i pojišťovny, pokud budou tlačeny k příliš velké opatrnosti, budou zadržovat dlouhodobý kapitál, který by jinak mohl být použit na investice a inovace. „To zdraží finanční produkty i ztíží půjčování peněz, což bude mít dopad na ekonomický růst Evropy,“ upozornil. Evropští úředníci nyní chtějí zvýšit kapitálové požadavky bank i pojišťoven. „Pokud nebude ochota nijak riskovat, nebude žádný růst,“ řekl de Castries.

V případě pojišťoven by podle něj měla největší vliv na budoucí investice změna v účetním vykazování investic – instituce by i dlouhodobé dluhopisy musely přeceňovat na aktuální tržní cenu, což by mělo dopad na kapitál. „Krizi nezpůsobili ani chamtiví bankéři, ani ratingové agentury, ani nedostatek regulace,“ prohlásil de Castries. Je proto nutné nastavit lepší dohled a risk management. Svět se podle něj musí vrátit k udržitelnému ekonomickému modelu a odůvodněnému utrácení. Není možné půjčovat vládám, které nesplácejí, ani fondům na pochybné nákupy firem na finanční páku.

„Je třeba si opět uvědomit, že kapitál patří mezi vzácné zdroje podobně jako ropa nebo voda,“ dodal. Evropa má i přes současnou krizi proti řadě jiných zemí výhodu v převisu úspor nad dluhy. „Ze světového pohledu je Evropa čistý věřitel,“ míní šéf skupiny.

Suduiraut

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Součástky pro iPhone 7 stojí čtvrtinu toho, co Apple účtuje zákazníkům

Ta informace se objevuje krátce po startu prodeje každého nového iPhonu. Nejinak je tomu letos a zkrátíme to na nutné minimum. Cena součástek, ze kterých sestává 32GB iPhone 7 je… více

Mobilní web