Babiš hodlá letos státu na peněžním trhu vydělat 150 milionů

Za necelé tři měsíce obchodování ministerstva financí na peněžním trhu si zatím státní kasa přilepšila o 45 milionů. Šéf resortu Andrej Babiš hodlá na investicích státních peněz letos vydělat celkem 150 milionů korun. Vynáší především eura uložená u tuzemských peněžních ústavů, a to i díky intervenci České národní banky.

Andrej Babiš
25.3.2014 18:53   |  

„Peněžní prostředky jsou investovány prostřednictvím dvou typů operací na mezibankovním trhu, na kterém ministerstvo vystupuje jako standardní protistrana pro banky,“ uvádí Marek Zeman z ministerstva financí.

Nejčastěji stát investoval formou půjčky obchodní bance výměnou za zástavu v podobě státních dluhopisů. Partnerem ministerstva při operacích na peněžním trhu bylo letos již 10 domácích bank.

Zatímco v eurech investované rezervy státu vydělaly na trzích přes čtvrt procenta, rozhodující část peněz státní pokladny zůstává v domácí měně úročena 0,04 procenta. „U korun budou do budoucna hlavním výsledkem nové strategie ministra financí úspory na úrokových nákladech státního dluhu,“ dodává Zeman.

Výnosům ze státních investic nahrála i intervence centrální banky. „ČNB od českých bank v rámci intervence skoupila eura, doplňování rezerv bankami následně zvýšilo výnosy na eurovém peněžním trhu,“ uvádí Jaromír Šindel ze Citi.

Ministerstvo financí letos od začátku roku investovalo eurové rezervy v hodnotě 47 miliard korun doposud uložené na účtech státní pokladny na úrok 0,35 a 0,27 procenta.


Čtěte také:

ČEZ by měl vyplatit celý loňský zisk akcionářům, žádá Babiš

Kalousek: Změny navrhované Babišem jsou nepřátelské podnikání

Babiš dal přednost ministerským právníkům. Chce šetřit

Babiš odvolal náměstka Urbana. Nahradí jej Pros za ČSSD

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Porošenko se při cestě na Donbas dostal do přestřelky

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se během inspekce po armádních postech v Donbasu dostal pod palbu separatistů. V Potvrdil to mluvčí protipovstalecké operace Andrij Lysenko. K… více

Komerční prezentace
Mobilní web