Babiš hodlá letos státu na peněžním trhu vydělat 150 milionů | E15.cz

Babiš hodlá letos státu na peněžním trhu vydělat 150 milionů

Babiš hodlá letos státu na peněžním trhu vydělat 150 milionů
25. března 2014 • 18:53
Za necelé tři měsíce obchodování ministerstva financí na peněžním trhu si zatím státní kasa přilepšila o 45 milionů. Šéf resortu Andrej Babiš hodlá na investicích státních peněz letos vydělat celkem 150 milionů korun. Vynáší především eura uložená u tuzemských peněžních ústavů, a to i díky intervenci České národní banky.

„Peněžní prostředky jsou investovány prostřednictvím dvou typů operací na mezibankovním trhu, na kterém ministerstvo vystupuje jako standardní protistrana pro banky,“ uvádí Marek Zeman z ministerstva financí.

Nejčastěji stát investoval formou půjčky obchodní bance výměnou za zástavu v podobě státních dluhopisů. Partnerem ministerstva při operacích na peněžním trhu bylo letos již 10 domácích bank.

Zatímco v eurech investované rezervy státu vydělaly na trzích přes čtvrt procenta, rozhodující část peněz státní pokladny zůstává v domácí měně úročena 0,04 procenta. „U korun budou do budoucna hlavním výsledkem nové strategie ministra financí úspory na úrokových nákladech státního dluhu,“ dodává Zeman.

Výnosům ze státních investic nahrála i intervence centrální banky. „ČNB od českých bank v rámci intervence skoupila eura, doplňování rezerv bankami následně zvýšilo výnosy na eurovém peněžním trhu,“ uvádí Jaromír Šindel ze Citi.

Ministerstvo financí letos od začátku roku investovalo eurové rezervy v hodnotě 47 miliard korun doposud uložené na účtech státní pokladny na úrok 0,35 a 0,27 procenta.

 

businessinfo.cz

  • V digitálním věku skladují firmy většinu dokumentů stále na papíře. A dělá jim to potíže
  • Pro oznamovatele korupce nejsou potřeba nová pravidla, tvrdí podnikatelé
  • Startup Investiční aukce otevřel faktoring i malým a středním firmám
  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením