Bakalova firma RPG Byty vydá dluhopisy za 10 miliard

Společnost RPG Byty, kterou spoluvlastní Zdeněk Bakala, nabídle dluhopisy za 400 milionů eur (10 miliard korun) se splatností v roce 2020. Firma v Moravskoslezském krají pronajímá 44 tisíc bytů bývalé OKD.

 Zdeněk Bakala
16.4.2013 9:58   |  

„Procedura má právní zásady, my jsme v tuto chvíli oprávněni vydat pouze tuto informaci, ale jakékoliv bližší informace v této fázi nesmíme a nemůžeme ani ze zákona poskytovat,“ uvedl mluvčí firmy Petr Handl.

Banky, spořitelny a jiné úvěrové instituce vydávají seniorní dluhopisy s pevným nebo pohyblivým výnosem pro účely financování svých úvěrových obchodů. Splatnost dluhopisů je většinou střednědobá až dlouhodobá. Dividenda je vyplácena převážně jednou ročně.

RPG Byty je největším poskytovatelem nájemního bydlení v zemi. Byty získala od své mateřské firmy RPG Industries spoluvlastněné finančníkem Zdeňkem Bakalou. Ta je koupila v roce 2004 od společnosti Karbon Invest společně s těžební společností OKD.

V privatizační smlouvě se firma zavázala, že v případě převodu byty nabídne přednostně dosavadním nájemníkům za netržních podmínek, což neudělala. Naposledy v únoru vyzvali nájemníci vlastníky, aby jednali o odkoupení bytů. Společnost RPG Byty podle nich fond nespravuje dobře. Přibývá prázdných bytů a mnohé další chátrají.

Dluhopisy za 1,5 miliardy korun na začátku dubna vydala také investiční a developerská společnost Czech Property Investments (CPI) podnikatele Radovana Vítka. Další emisi plánuje CPI uskutečnit do konce měsíce.


Čtěte také:

RPG Byty získala obří úvěr na další revitalizaci bytů

Vítkova CPI vydá další dluhopisy, za miliardy

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Počet mladých bez práce opět roste, blíží se rekordu z pokrizových let

Nezaměstnanost mladých lidí začala po zlepšení v minulých třech letech ve světě opět stoupat. Počet nezaměstnaných mezi 15 až 24 lety by letos navíc mohl globálně vzrůst o půl… více

Mobilní web