Bance HSBC hrozí miliardová pokuta kvůli praní špinavých peněz

Britské bance HSBC Holdings Plc hrozí ve Spojených státech rekordní pokuta až jedna miliarda dolarů (20,8 miliardy korun) v souvislosti s vyšetřováním podezření, že banka nečinila dostatečné kroky, aby zabránila praní špinavých peněz. Uvedl to deník Financial Times.

 ilustrační foto
12.7.2012 19:16   |  

„V letech 2004 až 2010 měla být naše kontrola bránící praní špinavých peněz silnější a efektivnější. Selhali jsme, když jsme nezpozorovali nepřijatelné chování,“ napsal ve zprávě zaměstnancům šéf banky Stuart Gulliver.

HSBC se odmítla k výši pokuty vyjádřit. V únoru uvedla, že případná pokuta by mohla být „významná“. Podle analytiků částka odpovídá necelým pěti procentům očekávaného zisku před zdaněním HSBC v letošním roce.


Čtěte také:

Petr Řehák: Klienti z HSBC k nám přešli spontánně

Banka HSBC odchází ze Slovenska


Výbor amerického Senátu ve středu oznámil, že podrobné výsledky svého šetření zveřejní na slyšení 17. července. HSBC potvrdila, že bude vypovídat v úterý před Senátem a dodala, že plně spolupracuje s americkými úřady.

Pokuta pro HSBC by byla výrazně vyšší než pokuty pro ING Bank a banku Wachovia za porušení zákonů spojených s pohybem nelegálních financí. ING se minulý měsíc dohodla s vládou, že zaplatí urovnání 619 milionů USD kvůli obvinění, že porušila sankce USA vůči Kubě, Íránu a dalším zemím a umožnila jim v minulých letech nelegální pohyb až 1,6 miliardy dolarů přes banky v USA. Wachovia v roce 2010 zaplatila 160 milionů USD, protože umožnila vyprat přes své účty více než 100 milionů USD od kolumbijských a mexických obchodníků s drogami.

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web