Banco Popolare: Souhlas ČNB má padnout do října

3.9.2010 7:50   |  

Převzetí české pobočky Banco Popolare britským investičním fondem AnaCap finišuje. Podle informací deníku E15 by verdikt České národní banky (ČNB), která vstup nového investora schvaluje, měl padnout do konce září.

Centrální banka to nekomentuje. „Česká národní banka byla subjekty ze skupiny AnaCap požádána o udělení souhlasu k nabytí kvalifikované účasti na společnosti Banco Popolare Česká republika. Rozhodnutí v tomto případě doposud nepadlo,“ uvedl bez dalších podrobností Tomáš Zimmerman z tiskového oddělení ČNB. Banco Popolare rovněž jako účastník nechce řízení komentovat.

Řízení o vstupu investora vede ČNB od začátku roku, smlouva o prodeji byla mezi italskou Banco Popolare a AnaCapem podepsána v prosinci. Podle informací deníku E15 bylo řízení poměrně komplikované – AnaCap, pokud posvěcení ČNB dostane, bude prvním investičním fondem, který v České republice koupil banku. Obdobný problém řešil AnaCap ve Velké Británii, kde koupil menší banku Ruffler (nyní Aldermore). Regulátor převzetí nakonec odsouhlasil, ale rovněž to bylo poprvé, kdy finanční ústav získal fond. V Česku řízení o vstupu investora za AnaCap vede na Maltě registrovaná firma PA Holdings Limited.

Italský vlastník letos na jaře navýšil kapitál české pobočky o sto milionů korun, nyní tak má Banco Popolare základní kapitál 1,1 miliardy korun. Italská Banco Popolare by měla od AnaCapu za banku inkasovat 47 milionů eur (1,16 miliardy korun).

Česká Banco Popolare se letos v prvním čtvrtletí potýkala s odlivem klientů. Podle informací z trhu ji opustili někteří zákazníci z řad italských podnikatelů. Bilance se za první kvartál smrskla skoro o půlmiliardu na 3,6 miliardy korun, během druhého čtvrtletí se opět zvýšila na 4,2 miliardy korun. V letošním prvním pololetí banka hospodařila se ztrátou 44,6 milionu korun.

Nový vlastník chystá s BP rozsáhlou expanzi. Do rozhodnutí ČNB ale její detaily nechce banka zveřejňovat.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web