Bank of America odškodní agentury

5.1.2011 7:11   |  

Bank of America se zbavuje jednoho z nejtíživějších problémů. Hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac zaplatí 2,8 miliardy dolarů za urovnání sporů, ve kterých vládní agentury vinily největší americkou banku z toho, že jim záměrně odprodala toxické hypotéky.

Po několik let se v Bank of America kupily žádosti o zpětný odkup balíků hypoték. Za třetí čtvrtletí roku 2010 dosáhly požadavky na zpětný odkup špatných hypoték 12,8 miliardy dolarů, z toho 6,8 miliardy byly nároky agentur Fannie Mae a Freddie Mac.

Dohoda, která byla podepsána v pondělí večer, byla přijata velmi pozitivně. Investoři se dlouhou dobu obávali, že banka bude muset vynaložit miliardy dolarů na zpětný odkup toxických aktiv. Akcie společnosti reagovaly růstem o 6,5 procenta a během včerejšího obchodování dosáhly až na 14,25 dolaru za kus, a dostaly se tak na půlroční maxima. Posilovaly také akcie bank JPMorgan Chase a Citigroup, které vedou s agenturami obdobné spory, a investoři nyní věří, že budou následovat příkladu Bank of America a spory urovnají.

Nicméně, dohoda s Fannie Mae a Freddie Mac nevyřešila zbývající nároky pojišťoven a privátních investorů na zpětný odkup aktiv, která jim prodala Bank of America a její dceřiná společnost Countrywide, celkem za šest miliard dolarů.

Analytici se rozcházejí v názoru, jaká škoda bance hrozí, a možné náklady na zpětný odkup odhadují na osm až 35 miliard dolarů. Banka již dříve na nároky zbývajících subjektů vyčlenila 4,4 miliardy dolarů a za poslední čtvrtletí loňského roku přidala další tři miliardy. Dá se tak očekávat, že společnost vykáže 21. ledna, kdy zveřejní své hospodářské výsledky, druhou čtvrtletní ztrátu v řadě.

Freddie Mac a Fannie Mae patří do kategorie podniků označovaných jako GSE (Government Sponsored Enterprises). Vláda je podporuje, ačkoli státní podniky to nejsou. Agentury mají akcionáře jako soukromé společnosti a léta se s jejich akciemi obchodovalo na burze.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web