Bank of America odškodní agentury

5.1.2011 7:11   |  

Bank of America se zbavuje jednoho z nejtíživějších problémů. Hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac zaplatí 2,8 miliardy dolarů za urovnání sporů, ve kterých vládní agentury vinily největší americkou banku z toho, že jim záměrně odprodala toxické hypotéky.

Po několik let se v Bank of America kupily žádosti o zpětný odkup balíků hypoték. Za třetí čtvrtletí roku 2010 dosáhly požadavky na zpětný odkup špatných hypoték 12,8 miliardy dolarů, z toho 6,8 miliardy byly nároky agentur Fannie Mae a Freddie Mac.

Dohoda, která byla podepsána v pondělí večer, byla přijata velmi pozitivně. Investoři se dlouhou dobu obávali, že banka bude muset vynaložit miliardy dolarů na zpětný odkup toxických aktiv. Akcie společnosti reagovaly růstem o 6,5 procenta a během včerejšího obchodování dosáhly až na 14,25 dolaru za kus, a dostaly se tak na půlroční maxima. Posilovaly také akcie bank JPMorgan Chase a Citigroup, které vedou s agenturami obdobné spory, a investoři nyní věří, že budou následovat příkladu Bank of America a spory urovnají.

Nicméně, dohoda s Fannie Mae a Freddie Mac nevyřešila zbývající nároky pojišťoven a privátních investorů na zpětný odkup aktiv, která jim prodala Bank of America a její dceřiná společnost Countrywide, celkem za šest miliard dolarů.

Analytici se rozcházejí v názoru, jaká škoda bance hrozí, a možné náklady na zpětný odkup odhadují na osm až 35 miliard dolarů. Banka již dříve na nároky zbývajících subjektů vyčlenila 4,4 miliardy dolarů a za poslední čtvrtletí loňského roku přidala další tři miliardy. Dá se tak očekávat, že společnost vykáže 21. ledna, kdy zveřejní své hospodářské výsledky, druhou čtvrtletní ztrátu v řadě.

Freddie Mac a Fannie Mae patří do kategorie podniků označovaných jako GSE (Government Sponsored Enterprises). Vláda je podporuje, ačkoli státní podniky to nejsou. Agentury mají akcionáře jako soukromé společnosti a léta se s jejich akciemi obchodovalo na burze.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Protonové centrum prodloužilo svůj úvěr, až do roku 2033

Protonové centrum prodloužilo svůj úvěr, až do roku 2033

Soukromá pražská ozařovací klinika slaví další krok k ekonomické stabilizaci. Pět dní poté, co Protonové centrum (PTC) uzavřelo standardní smlouvu se Všeobecnou zdravotní… více

Mobilní web