Bank of America vykázala ztrátu 7,3 miliard dolarů

19.10.2010 16:23   |  

Největší banka Spojených států Bank of Amerika (BoA) hospodařila ve třetím čtvrtletí se ztrátou ve výši 7,3 miliardy dolarů, tedy 128,8 miliardy korun. Experti vysvětlují propad hospodaření zavedením nových pravidel pro evidenci spotřebitelských půjček a kreditních karet.

I vloni největší věřitel v USA, což je právě Bank of America, hospodařil se ztrátou ve výši 2,2 miliardy dolarů. Letos ale ztráta dosáhla výše 7,3 míliardy dolarů. Z analýzy agentury Bloomberg vyplývá, že za zhoršením výsledků banky v meziročním srovnání stojí odpisy, jen divize kreditních karet musela právě kvůli novým pravidlům v evidenci odepsat 10,4 miliardy dolarů. Akcie peněžního domu v první reakci mírně oslabují.

Pokud by BoA nemusela odepisovat, vykázala by čistý zisk 3,1 miliardy dolarů (asi 54,7 miliardy korun), což znamená zisk na akcii 27 centů. Hospodaření banky ukazuje, že příjmy BoA, snížené o úrokové náklady, meziročně vzrostly o 2 procenta na 27 miliard dolarů. Ve srovnání s druhým čtvrtletím letošního roku ovšem příjmy peněžního domu klesly o 8,4 procenta.

Problémem zůstávají rezervy, banky musela vyčlenit dalších 5,6 miliard dolarů na úvěrové ztráty, ve srovnání s 8,1 miliardami dolarů ve druhém čtvrtletí letošního roku. Vloni ovšem banka evidovala na rezervních účtech ve stejném období 11,7 miliardy dolarů. V kategorii čistých odpisů nedobytných úvěrů se ovšem banka zlepšila o 25 procent, vyjádřeno v penězích tak odepsala jen 9,6 miliardy dolarů.

Analytici oslovení agenturou Bloomberg bance vyčítají, že z jejich výkazů je jasné, že jí nerostou příjmy. „Bank of America ale není jediná, kdo se potýká s tímto problémem, otázka proto je, kde budou velké americké banky vydělávat peníze,“ citovala agentura viceprezidenta společnosti Ariel Investments LLC, Jasona Tylera.

Autor: pda, haj

Komentáře

Čtěte také

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Steinmeier: Musíme přestat s Ruskem soutěžit ve zbrojení, OBSE navrhnu jak

Bezpečnost v Evropě je ohrožena, pokud Rusko a Západ nevyjednají nová opatření na kontrolu zbrojení. Prohlásil to německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který chce o… více

Mobilní web