Banka Dexia se porcuje, jedná se o prodeji lucemburské divize

6.10.2011 21:12   |  

Vlády Belgie a Francie dokončují plán rozdělení a rozprodeje problémové francouzsko-belgické banky Dexia a společnost dnes začala jednat o prodeji své lucemburské divize. Lucemburský ministr financí Luc Frieden uvedl, že většinový podíl v divizi je připraven koupit silný mezinárodní investor. Podle zpráv v médiích jím je Katar, který za divizi nabízí 900 milionů eur (22,3 miliardy Kč).

Očekává se, že Francie a Belgie dokončí plán řešení Dexie do pátku. Banka oznámila, že v sobotu se sejde její správní rada, aby o plánu hlasovala.

Dexia se tento týden stala první bankou v Evropě, která se kvůli řecké dluhové krizi dostala do těžkých potíží. Akcie banky se dnes propadly o 17 procent a odpoledne s nimi bylo obchodování pozastaveno do doby, než budou zveřejněny zprávy o plánu řešení její situace.


Čtěte také: Řecké potíže drtí evropské banky


Belgie dnes varovala Francii, že nehodlá platit veškeré náklady na záchranu banky. Úřadující belgický premiér Yves Leterme v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RTL uvedl, že Belgie usiluje o poctivé rozdělení nákladů. „Nechceme skončit jako majitelé celé Dexia Group,“ podpořil jej belgický ministr financí Didier Reynders. Francouzské ministerstvo financí na žádost agentury Reuters o reakci neodpovědělo.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu

Britové založí úřad pro brexit, Cameron nevidí důvod ke skotskému referendu aktualizováno

Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí Británie, ke kterému nemůže EU zemi nutit.… více

Komerční prezentace
Mobilní web