Banka Goldman Sachs hlásí nejvyšší zisk za pět let, vzrostl o 40 procent

Čistý zisk americké investiční banky Goldman Sachs vzrostl v prvním čtvrtletí v meziročním srovnání o 40 procent na 2,75 miliardy dolarů (zhruba 70 miliard korun) a dosáhl nejvyšší úrovně za pět let. Výsledky, které společnost zveřejnila, výrazně předčily očekávání analytiků. Dařilo se také další americké bance Citigroup, která zvýšila zisk v prvním čtvrtletí meziročně o 16 procent na 4,82 miliardy dolarů (123,5 miliardy korun).

 Centrála Goldman Sachs v New Yorku,
16.4.2015 14:40   |  

Zisk přepočtený na jednu akcii dosáhl 5,94 dolaru v případě Goldman Sachs. Analytici dotázaní agenturou Thomson Reuters odhadovali tento ukazatel jen na 4,26 dolaru. Celkové příjmy banky se zvýšily o 14 procent na 10,6 miliardy dolaru.

Výsledky se zlepšily ve všech oblastech aktivity a zejména silný byl vzestup na poli obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami. Goldman Sachs se nyní výrazněji zaměřuje na tuto oblast obchodování, kterou některé jiné banky opouštějí, a slibuje si od toho získat v těchto segmentech silnější pozice.

Příjmy z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami se za čtvrtletí zvýšily o deset procent na 3,1 miliardy dolarů. Goldman Sachs se loni stala z hlediska příjmů největší bankou na trhu komodit.

Příjmy banky z aktivit v investičním bankovnictví posílily o sedm procent na 1,91 miliardy dolarů. Dosáhly tak nejvyšší úrovně od roku 2007.

Zisk Citigroup vzrostl díky nižším nákladům o 16 procent

Americká banka Citigroup zvýšila zisk v prvním čtvrtletí meziročně na 4,82 miliardy dolarů (123,5 miliardy korun), oznámila firma, které k vyššímu zisku napomohly nižší náklady na restrukturalizaci a právní spory.

Citi, která je třetí největší bankou ve Spojených státech podle aktiv, snižovala náklady a zjednodušovala svou strukturu poté, co loni oznámila, že ukončí činnost v oblasti drobného bankovnictví na více než deseti dalších světových trzích včetně České republiky. Bankovní skupina kromě toho zeštíhlovala svou americkou větev a prodávala některé méně důležité aktivity.

Příjem banky se v prvních třech měsících tohoto roku snížil o 2,3 procenta na 19,74 miliardy dolarů. Náklady na soudní spory a restrukturalizaci klesly na 403 milionů dolarů z 1,16 miliardy dolarů před rokem.

Citigroup a další velké banky na Wall Street se v uplynulých kvartálech potýkaly s vysokými náklady na právní spory, které souvisely se spornými transakcemi s hypotékami a obchodními skandály po skončení finanční krize.


Čtěte také:

Zisk Goldman Sachs ve čtvrtletí klesl, i kvůli dluhopisům

Slabé příjmy z dluhopisů srazily Goldman Sachs zisky o více než 20 procent

Banka Goldman Sachs téměř zdvojnásobila zisk

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web