Banka Goldman Sachs investuje do Facebooku

4.1.2011 7:03   |  

Populární sociální síť Facebook získala 500 milionů dolarů od investiční banky Goldman Sachs a ruské skupiny investorů pod hlavičkou společnosti Digital Sky Technologies. Tato transakce ohodnotila celou společnost na 50 miliard dolarů, uvedli podle deníku NewYork Times lidé, kteří se na transakci podíleli. Facebook už má větší hodnotu než vyhledávač Yahoo nebo aukční portál eBay.

Banka Goldman Sachs je považována za jednoho z nejmazanějších investorů na Wall Streetu, a tak její investice signalizuje vzrůstající moc Facebooku. Nové prostředky pomohou Facebooku získat nejhodnotnější pracovníky z oboru, vyvíjet nové produkty a poohlížet se po možných akvizicích, a to všechno bez nutnosti veřejného úpisu akcií. Facebook také možná dovolí některým svým akcionářům, často z řad dlouholetých zaměstnanců, odprodat alespoň část svých cenných papírů.

Obchod byl uzavřen v době, kdy americká Komise pro cenné papíry rozjela vyšetřování stále populárnějšího soukromého obchodování s akciemi veřejně neobchodovaných internetových společností, jako jsou Facebook, Twitter nebo LinkedIn. Někteří odborníci totiž tvrdí, že společnosti neadekvátně užívají soukromého obchodování s vlastními akciemi, aby se vyhnuly zveřejnění detailů svého hospodaření, což by musely udělat, pokud by byly obchodovány na burze.

Nové peníze by mohly zvýšit tlak na veřejný úpis akcií, přestože manažeři společnosti to zatím odmítají. Poslední spekulace hovoří o případném IPO nejdříve v příštím roce.

Podle společnosti Experian Hitwise by mohl Facebook za loňský rok vystřídat vyhledávač Google na pozici nejnavštěvovanějšího webu.

Přestože Goldman Sachs nyní vlastní podíl ve Facebooku, její zaměstnanci mají, stejně jako ve většině institucí na Wall Streetu, přístup na sociální sítě blokován.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web