Banka Goldman Sachs téměř zdvojnásobila zisk

20.4.2010 14:05   |  

Druhá největší americká investiční banka Goldman Sachs, která čelí obvinění amerických regulačních úřadů z podvodu na investorech, hospodařila v prvním čtvrtletí se ziskem 3,46 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 91 procent. Jde tak o další velkou banku, která svými výsledky překonala očekávání analytiků i trhu.

Lepší než očekávané výsledky banka dosáhla i na výnosech, které vzrostly o 36 procent na 12,78 miliardy dolarů. Analytici čekali 11 miliard dolarů.

Zisk na jednu akcii se vyšplhal na 5,59 USD proti zisku 3,39 USD před rokem. Analytici v průměru očekávali, že banka zisk na akcii zvýší na 4,01 USD a výnosy na 11,07 miliardy dolarů.

„Ve světle nedávných událostí si vážíme podpory našich klientů a akcionářů a obětavosti a odhodlání našich lidí,“ uvedl po zveřejnění výsledků generální ředitel banky Lloyd Blankfein.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy v pátek obvinila Goldman Sachs, že před investory zatajila střet zájmů, když jim prodávala balíky rizikových hypoték sestavené firmou, která poté sázela na pokles těchto cenných papírů.

Podle odborníků se tak schyluje k největší bitvě v dějinách amerického bankovnictví. Na základě zprávy SEC dnes zahájila vyšetřování Goldman Sachs i Británie, tedy tamní Soud pro finanční služby.

Akcie banky po pátečním obnivnění poklesly až o 13 procent, včera se však titul vzpamatoval a posílil o 1,6 procenta. „Na veřejnost pronikly informace o tom, že proti obvinění Goldman Sachs byli dva členové SEC z pěti. Tato zpráva potvrzuje, že celý případ není až tak jednoznačný. Otázkou je i načasovaní, za kterým můžeme vidět politické tlaky – hledání podpory na reformu finančního systému v USA,“ uvedl analytik Saxo Bank Martin Kadlec. Akcie banky po otevření obchodování posilují o 1,8 procenta na 166,21 dolarů na akcii.

Výsledky dnes rovněž oznámil finanční ústav Bank of New York Mellon. Ten v prvním čtvrtletí zvedl zisk o 74 procent na 599 milionů dolarů, tedy 46 centů na akcii oproti 28 centům na akcii ve stejném období loni. Podle šéfy banky Roberta Kellyho jsou ekonomické vyhlídky banky lepší a titulu se tak daří na akciových i úvěrových trzích. Akce banky od začátku roku posílily již o 15 procent.

Pozitivní sentiment se ze zámoří přesunul i do Evropy, kde index bankovních titulů v rámci Stoxx 600 posílil o 1,3 procenta.


Čtěte také: Po Goldman Sachs regulátoři hodlají vyšetřovat i další banky

Autor: Prokop Havel

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

David Marek: Do důchodu? Raději se ani neptejte

Po nepovedené a demontované penzijní reformě, o niž se pokusil předchozí kabinet, bude mít málokterý politik odvahu přijít s komplexní změnou. Proto bude zítra koaliční rada… více

Mobilní web