Banka JPMorgan zvedla zisk o více než polovinu

14.4.2010 15:24   |  

Výsledková sezona velkých amerických bank odstartovala lépe, než analytici očekávali. Americký finanční ústav JPMorgan Chase & Co hospodařil v prvním čtvrtletí s čistým ziskem 3,3 miliardy dolarů. Proti stejnému období loni je to nárůst o 57 procent.

Celkové výnosy druhé největší banky podle objemu aktiv činily 28,2 miliardy dolarů. Zisk na jednu akcii činil 74 centů ve srovnání se ziskem 40 centů na akcii před rokem. Analytici agentury Bloomberg čekali 64 centů. Akcie banky na zveřejnění výsledků reagovaly růstem asi o dvě procenta a dostaly se na zhruba 46,70 dolaru. Titul od začátku roku již posílil o deset procent.

Podle agentury Bloomberg je banka pod vedením jejího šéfa Jamie Dimona zisková přes celou finanční krizi, spoléhala se přitom na příjmy z poplatků, které vyrovnaly ztráty z hypoték a kreditních karet. Zisk za první čtvrtletí totoho roku banka vytvořila ze tří čtvrtin díky investičnímu bankovnictví.

„Ekonomika se stále potýká s problémy, ale někde jsou již zcela jasné známky zlepšení. Věříme, že budou pokračovat a existují naděje, že budou rychlejší, což povede k silnějšímu celkovému oživení,“ řekl generální ředitel JP Morgan Jamie Dimon.

Dimon dále oznámil, že hlavní prioritou banky v tomto roce je nalézt vhodného nástupce, který by zasednul na jeho křeslo. Podle něj již mnoho společností doplatilo na to, že špatně zorganizovali výměnu svého vedení.

„Dimon je opravdu talentovaný, vedl firmu přes minové pole, aniž by vylétla do povětří. Klobouk před ním dolů,“ uvedl Chris Kotowski, analytik Oppenheimer & Co v New Yorku. Dodal však, že stále existuje mnoho schopných manažerů, a to jak uvnitř v bance, tak i mimo ni.

JPMorgan je první z největších bank USA, která zveřejnila výsledky svého hospodaření. V pátek oznámí své výsledky Bank of America, která podle analytiků dosáhne zisku ve výši 1,1 miliardy dolarů. Třetí největší finanční ústav v zemi Citigroup podle analytiků v úvodu příštího týdne oznámí zisk 340 milionů dolarů.

Autor: Prokop Havel

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web