Banka Nomos prý chystá další emisi akcií

29.7.2011 10:38   |  

Ruská banka Nomos, ve které má český finančník Petr Kellner více než čtvrtinový podíl, se chystá získat 500 až 600 milionů dolarů (asi 8,5 až 10,1 miliardy korun) z druhotné emise svých akcií na burze. Uvedl to dnes list Kommersant s tím, že přibližně 400 milionů by mělo posloužit k úplnému získání Chanty-Mansijské banky a zbývajících 100 až 200 milionů dolarů by posílilo vlastní kapitál banky.

Nomos, který patří mezi 15 největších ruských bank, v Chanty-Mansijské bance už kontroluje 51,3 procenta akcií, zatímco 44,2 patří místním úřadům, které plánují na letošní rok privatizaci tohoto balíku. Dalším menšinovým akcionářem je Euroasijská rozvojová banka.

Nomos se oficiálně zdržuje komentáře, nicméně podle zdroje blízkého bance má zájem stoprocentně ovládnout sibiřskou banku, „pokud cena bude uspokojivá“.


Čtěte také: Kellnerův Nomos je druhou největší soukromou bankou v Rusku


Analytici pokládají tento krok za logický. „Chanty-Mansijská banka vypadá pro Nomos jako perspektivně, nakolik je ve svém regionu velkým hráčem,“ uvedl Vladimir Markelov z ratingové agentury Fitch. Předpokládá, že konečná cena státního podílu by se měla pohybovat kolem 400 milionů dolarů.

Nosmos v dubnu prodal na londýnské burze své akcie za 782 milionů dolarů, což byla dosud největší primární emise ruské soukromé banky.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web