Banka UBS zaplatí 1,5 miliardy dolarů za podvodné chování

Historicky druhou největší pokutu zaplatí švýcarská banka UBS. Největší švýcarská banka UBS zaplatí úřadům v USA, Británii a Švýcarsku za manipulace s globálně používanou úrokovou sazbou Libor 1,5 miliardy dolarů (28,5 miliardy korun. Banka se zároveň v této věci přiznala k podvodnému chování.

 ilustrační foto
19.12.2012 9:43   |  

Sankce uvalená na UBS je více než třikrát vyšší než pokuta, kterou jako první v této kauze dostala v červnu britská banka Barclays. Zároveň jde o druhou nejvyšší pokutu, jakou kdy nějaká banka ve světě dostala.

Zatím rekordní pokutu 1,92 miliardy dolarů musí zaplatit britská HSBC, která se minulý týden dohodla s americkými úřady, že částku zaplatí za stažení žaloby z napomáhání k praní špinavých peněz. „Hluboce litujeme našeho nepatřičného a neetického chování. Sebevětší zisk není důležitější než pověst naší společnosti,“ uvedl generální ředitel UBS Sergio Ermotti. Dodal, že podrobnější informace nemůže poskytnout, protože banka vede jednání s dalšími regulačními úřady.

Co je to sazba Libor
Libor se používá jako měřítko velkého množství finančních transakcí ve světě v hodnotě stovek bilionů dolarů. Hodnotu sazeb Libor každodenně určuje Britská bankovní asociace na základě toho, jaké sazby jí nahlásí jednotlivé členské banky. Kvůli skandálu Británie hodlá reformovat systém určování sazby Libor a dohled nad ní by měl podle doporučení FSA převzít z rukou BBA nezávislý orgán.

UBS přiznala, že s londýnskou mezibankovní sazbou Libor manipulovala v letech 2005 až 2010. Podle úřadů bylo do těchto aktivit zapojeno nejméně 45 lidí. Nejvyšší sumu odvede UBS americkému ministerstvu spravedlnosti a tamní Komisi pro obchodování s komoditními termínovými kontrakty (CFTC), které dostanou 1,2 miliardy dolarů. Britský Úřad pro finanční služby (FSA) získá 160 milionů liber (4,9 miliardy korun).

Britské bance Barclays vyměřily úřady v USA a Velké Británii v červnu pokutu 453 milionů dolarů. Zpráva tehdy odstartovala mediální a politickou kampaň proti bance, která vedla k odstoupení jejího výkonného šéfa i předsedy správní rady. Banka se hájila tím, že v letech finanční krize hlásily podhodnocené sazby Libor v zájmu svého přežití všechny velké banky s tichým souhlasem centrálních bank i ministerstev financí.


Také čtěte:

UBS hrozí kvůli sazbě Libor pokuta kolem miliardy dolarů

Britské banky o úrokových sazbách lhaly celé roky


Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web