Šejkové žalují Credit Suisse, Morgan Stanley a S&P kvůli manipulaci s investicemi

25.11.2010 15:48   |  

Komerční banka Abú Dhabí (ADCB), třetí největší banka ve Spojených arabských emirátech, podala žalobu na banky Credit Suisse, Morgan Stanley, Bank of New York Mellon, ratingovou agenturu Standard & Poor's a další společnosti kvůli skrývání konfliktu zájmů a podávání zavádějících informací o investičních produktech.

Podle žaloby se pochybení týkala investičního produktu Farmington, který ADCB koupila od Credit Suisse v roce 2007. Banka, v níž drží majoritní podíl emirát Abú Dhabí, za Farmington zaplatila 153 milionů dolarů. Jeho nákupem se chtěla ochránit před dopady hypoteční krize v USA.

ADCB investovala v letech 2005 a 2006 do strukturovaného investičního produktu nazvaného Stanfield Victoria, který se v roce 2007 začal potýkat s nedostatkem likvidity. Banka proto nakoupil Farmington.

„Poslední právní aktivity jsou vedeny s cílem zabránit možným ztrátám,“ řekl šéf banky Al'aa Eraiqat pro agenturu Bloomberg. Banka podle něj neočekává žádný dopad na zisky kvůli transakcím, které jsou předmětem sporu.

Provinění Morgan Stanley, Bank of New York Mellon a tří ratingových agentur spočívá podle ADCB v tom, že poskytly příliš vysoký rating produktu Stanfield Victoria. Banka uvádí, že „byla navedena“ aby zakoupila Farmington. Toto rozhodnutí bylo podle ní „založeno na nesprávných a zavádějících informacích.“

Akcie ADCB posílily na burze v Abú Dhabí v reakci na zprávu o 2,1 procenta na 2,39 dirhamu za kus.

Před rokem se v Dubaji plně projevila krize, když vláda oznámila, že odložit splátky dluhů společnosti Dubai World, která je jedním ze dvou klíčových podniků v zemi. Bance ADCB dluží 6,6 miliardy dirhamů (31,7 miliardy korun).

Autor: bru

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web