Bankám hrozí pád do dluhopisové pasti

Přes občasný politický nečas jsou české dluhopisy horkým zbožím: Hlad trhu po domácím dluhu dosáhl loni desetiletého maxima, a Česko tak své pověsti bezpečného přístavu nezůstává nic dlužno.

Miroslav Singer
20.6.2013 9:12   |  

Co největší sousto se snaží urvat i české banky. Ty přetékají hotovostí, než by ale pustily korunu domácím podnikům, raději koupí české bondy. Ty se v jejich trezorech začínají povážlivě hromadit. Pokles jejich cen by přitom mohl mít pro české banky závažné dopady na zisk i kapitál. Na riziko upozorňuje ČNB. „Pokud by začaly růst úroky, dluhopisy by bylo třeba přeceňovat a banky by generovaly ztráty,“ uvedl guvernér Miroslav Singer s tím, že nízké výnosy státních dluhopisů jsou neudržitelné.

Jejich hlavní balík drží na domácí bankovní scéně trio Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB. „České banky drží státní dluhopisy obvykle až do splatnosti, pokles jejich cen by se tak projevil zejména zhoršením jejich kapitálové pozice,“ uvádí Milan Lávička z J&T Bank.

Podle expertů by se každé procento poklesu cen dluhopisů odrazilo ve zhoršení kapitálové přiměřenosti bank o zhruba tři desetiny procenta. Desetiprocentní pád dluhopisů by aktiva českých bank obral o 1,7 procenta, kapitál by se zúžil o tři procenta.

„V případě silnějších poklesů cen dluhopisů by banky mohly zadržovat zisky, přistoupit k omezení, či dokonce zrušení výplaty dividend,“ uvedl Petr Bittner z České spořitelny. Odborníci však zatím silnější pohyby cen dluhopisů neočekávají a negativní dopad na banky předpokládají v řádu miliard korun. Větší problém ale mohou mít menší banky.

Podle informací deníku E15 hrozí nyní dvěma menším českým bankám problém s kapitálovou přiměřeností. Odborníci nevylučují, že jedním z důvodů může být také nadměrná expozice v „překoupených“ státních dluhopisech. Spouštěčem korekce „bezpečných“ českých dluhopisů se může stát uklidnění v eurozóně, ale rovněž případný domácí politický obrat.
V takovém případě by se trhy zajímaly především o změny v očekávané fiskální politice. Problém přecenění státních dluhopisů by se pak mohl dotknout také pojišťoven a penzijních fondů, v jejichž aktivech se české státní dluhopisy rovněž nacházejí.


Bondy s vysokým ratingem

Za loňský rok vzrostl podíl českých státních dluhopisů v bilancích domácích bank z patnácti na sedmnáct procent. Tento poměr dosahuje více než trojnásobku průměru eurozóny. Růst objemu úvěrů poskytnutých bankami je o poznání pomalejší: úvěry podnikové sféře loni vzrostly jen o 1,8 procenta, úvěry domácnostem pak o 3,5 procenta. Dluhopisy české vlády mají v současnosti nejvyšší rating mezi rozvíjejícími se evropskými zeměmi a jejich pojištění proti bankrotu je v tomto regionu nejlevnější.


Čtěte také:

ČNB: Tobinova daň nakazí i český trh

Eurozóna bojuje proti krizi, srazila úrok na 0,5 procenta

Miroslav Singer: Kurz koruny je nevyčerpatelný nástroj, může být slabší a slabší


Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web