Bankám hrozí propad zisků

30.8.2011 10:58   |  

Evropské banky se budou muset zřejmě opět připravit na těžké období. Ekonomické ochlazování a napětí na trzích kvůli dluhové krizi pravděpodobně způsobí, že ziskovost peněžních ústavů bude klesat. Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová o víkendu dokonce varovala, že část evropských bank bude muset požádat o zvýšení kapitálu, aby se předešlo mezibankovní nákaze.

Lagardeovou za výrok ostře kritizovali evropští úředníci, mluvčí Evropské komise Amadeu Altafaj názory šéfky MMF odmítl – banky prý prošly stres testy, takže se přesně ví, kdo a jak kapitál potřebuje. Z 91 evropských bank jich neprošla desetina.

Napětí v sektoru však roste, což je vidět na vývoji indexu akcií 500 největších evropských bank – ten letos ztratil 31 procent. Podle Economistu tak má nyní řada bank výrazně nižší tržní hodnotu, než je výše jejich aktiv – například tržní kapitalizace Barclays je menší než poloviční hodnota jejího majetku. To naznačuje obavy investorů, že si banky neudrží ziskovost, pokud ekonomika zpomalí, a navíc jejich pochyby, zda mají aktiva skutečně uváděnou hodnotu.


Čtěte také: Řekové se chytají stébla, spojí druhou a třetí největší banku


Obavy ze snížení zisků jsou na místě – příjmy především z investičního bankovnictví prudce propadly s tím, jak poklesly transakce. Navíc banky jsou nuceny zadržovat stále vyšší podíl kapitálu na pokrytí obchodních rizik. Objem špatných úvěrů se opět může zvyšovat. Je to vidět v cenách pojistek proti úpadku bank (CDS), které rostou.

Snižování zisků nemine ani tuzemské banky, jež jsou jinak díky svému konzervativnímu bankovnictví stabilnější než evropská konkurence. Tempo nárůstu vkladů a úvěrů ochlazuje, kvůli napětí na trzích a nízkým úrokovým sazbám jsou i omezeny možnosti generovat zisky z investic.

Český bankovní sektor zaznamenává meziroční pokles úrokových výnosů – ze 191 miliard v roce 2008 na loňských 167 miliard. Kritizované výnosy z poplatků v tomto období mírně rostly, z 46,7 na 48 miliard korun. Z bank se na české burze obchoduje jen Komerční banka (od začátku roku minus 21 procent) a vlastník České spořitelny, rakouská Erste (minus 31 procent).

S eskalací dluhové krize se opět vrátil strach i na mezibankovní trh. Banky se bojí skrytých rizik, takže úložky u Evropské centrální banky se nyní pohybují kolem 120 miliard eur, což je trojnásobek letošního průměru – je to pro ně méně rizikové, než si navzájem půjčovat. Na druhé straně, pomoc s krátkodobým financováním u ECB nehledá jen pár problémových periferních bank jako dříve, ale i italské, španělské či francouzské banky.

Podle Economistu navíc situace na bankovním trhu houstne také kvůli tomu, že americké fondy peněžního trhu omezily půjčky evropským bankám. Expozice v evropských bankách od května klesla o pětinu.

Čtete rádi E15.cz? Nominujte nás v anketě Křišťálová Lupa 2011 v kategorii zpravodajství.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web