Bankám se daří, rizikem jsou PIGS

13.5.2010 7:41   |  

Největší tuzemská banka ČSOB včera v rámci svých čtvrtletních výsledků uvedla, že má v dluhopisech předlužených států jižní Evropy nainvestováno celkem 14,5 miliardy korun. Z toho 7,91 miliardy korun připadá na Řecko, 5,94 na Portugalsko a zbytek na Španělsko.

ČSOB uvedla, že všechny dluhopisy lze zastavit u Evropské centrální banky. Možnost zástavy těchto problematických dluhopisů je součástí opatření z megagarancí EU a MMF v objemu 750 miliard eur, které instituce schválily na začátku tohoto týdne.

Dluhopisy států zvaných PIGS nakupovala i její mateřská KBC, která už dříve kvůli investicím do rizikových CDO dostala státní pomoc sedm miliard eur. KBC uvedla, že v řeckých obligacích drží 1,9 miliardy eur. Expozice do ostatních států zatím nezveřejnila.

Italská skupina UniCredit Group má v problematických zemích nainvestováno 1,6 miliardy eur. Není jasné, zda něco z toho je i v knihách české pobočky. „Expozice je uváděna na úrovni skupiny,“ řekl mluvčí banky Tomáš Pavlík.

ČSOB i UniCredit Bank včera oznamovaly své výsledky za letošní první čtvrtletí. Jak mateřským skupinám, tak českým dcerám se v meziročním srovnání dařilo. ČSOB zvýšila čistý zisk meziročně o čtvrtinu procenta na 3,9 miliardy korun. Banka podle šéfa Pavla Kavánka zvýšila výnosy, naopak jí nerostly náklady na špatné úvěry. Čistý zisk UniCredit Bank vzrostl skoro o polovinu na 707 milionů korun, hlavně kvůli poklesu nákladů na riziko. Skupina uvedla, že zvažuje prodej investiční společnosti Pioneer.

Celkový objem expozice českých bank v Řecku je podle údajů ČNB 20,5 miliardy korun. Vedle ČSOB má v řeckých dluhopisech největší podíl Komerční banka, jež přiznává objem osm miliard korun. Česká spořitelna řecké státní dluhopisy nemá, přes miliardu ale drží v obligacích řeckých bank.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Starostové a nezávislí (STAN) nesouhlasí se zákazem vjezdu kamionů delších 12 metrů na území Prahy. Pokud začne platit, některé obce jsou prý připraveny rovněž zakázat vjezd… více

Mobilní web