Bankám se v Česku daří navzdory sazbám, velká pětka zadělává na rekord

Velká pětka tuzemského bankovnictví, tedy ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka, UniCredit a Raiffeisenbank, letos do konce září vydělala o pět procent více než loni. Přišla si tak na 38,56 miliardy korun, což je 72 procent zisku celého sektoru. Více než 40 bank vydělalo 53,4 miliardy korun.

Česká spořitelna
18.11.2015 7:10   |  

České finanční domy tak zadělaly na rekord. Nikdy v historii neměly banky tak úspěšná tři čtvrtletí. Zisky se jim daří zvyšovat navzdory nízkým úrokovým sazbám.

Nejznatelněji profit navýšily nejmenší z velké pětky, UniCredit a Raiffeisenbank. Společně však vydělaly „jen“ 6,6 miliardy korun. Trojice největších bank si přišla na 32 miliard. Meziročně si pohoršila jen Česká spořitelna. Jako poslední z velké pětky zveřejnila výsledky největší česká banka ČSOB. Dcera belgické KBC vydělala za tři čtvrtletí 11 miliard korun.

„Pokračující silný růst objemů úvěrů, vkladů a investičních produktů spolu s dobrou výkonností finančních trhů byly hlavními faktory meziročního růstu zisku,“ uvedla banka.

Zisk roste tak jako u ostatních díky většímu objemu postkytnutých úvěrů. „Na straně úvěrů nejvyššího meziročního růstu dosáhly korporátní úvěry, hypotéky a leasing,“ uvedla ČSOB.

Letos se bance také povedlo dosáhnout vyššího růstu u poskytnutých úvěrů (devět procent) oproti přijatým vkladům (sedm procent).

Bankám se daří zvyšovat zisky navzdory nízkým úrokovým sazbám a obecnému tlaku na snižování poplatků také díky lepší platební morálce dlužníků, která se již dostává na předkrizové úrovně. „ČSOB udržela vysokou kvalitu úvěrového portfolia a ukazatel podílu úvěru po splatnosti nadále klesá. S hodnotou na úrovni 3,7 procenta zůstává nejnižší za šest let,“ chlubí se banka.


Čtěte také:

Šéf Britské bankovní asociace: Kvůli nové generaci se musíme změnit

Pojišťovny v Česku si začínají zvykat na prodej přes mobily a tablety

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web