Bankám se v Česku daří navzdory sazbám, velká pětka zadělává na rekord

Velká pětka tuzemského bankovnictví, tedy ČSOB, Česká spořitelna, Komerční banka, UniCredit a Raiffeisenbank, letos do konce září vydělala o pět procent více než loni. Přišla si tak na 38,56 miliardy korun, což je 72 procent zisku celého sektoru. Více než 40 bank vydělalo 53,4 miliardy korun.

Česká spořitelna
18.11.2015 7:10   |  

České finanční domy tak zadělaly na rekord. Nikdy v historii neměly banky tak úspěšná tři čtvrtletí. Zisky se jim daří zvyšovat navzdory nízkým úrokovým sazbám.

Nejznatelněji profit navýšily nejmenší z velké pětky, UniCredit a Raiffeisenbank. Společně však vydělaly „jen“ 6,6 miliardy korun. Trojice největších bank si přišla na 32 miliard. Meziročně si pohoršila jen Česká spořitelna. Jako poslední z velké pětky zveřejnila výsledky největší česká banka ČSOB. Dcera belgické KBC vydělala za tři čtvrtletí 11 miliard korun.

„Pokračující silný růst objemů úvěrů, vkladů a investičních produktů spolu s dobrou výkonností finančních trhů byly hlavními faktory meziročního růstu zisku,“ uvedla banka.

Zisk roste tak jako u ostatních díky většímu objemu postkytnutých úvěrů. „Na straně úvěrů nejvyššího meziročního růstu dosáhly korporátní úvěry, hypotéky a leasing,“ uvedla ČSOB.

Letos se bance také povedlo dosáhnout vyššího růstu u poskytnutých úvěrů (devět procent) oproti přijatým vkladům (sedm procent).

Bankám se daří zvyšovat zisky navzdory nízkým úrokovým sazbám a obecnému tlaku na snižování poplatků také díky lepší platební morálce dlužníků, která se již dostává na předkrizové úrovně. „ČSOB udržela vysokou kvalitu úvěrového portfolia a ukazatel podílu úvěru po splatnosti nadále klesá. S hodnotou na úrovni 3,7 procenta zůstává nejnižší za šest let,“ chlubí se banka.


Čtěte také:

Šéf Britské bankovní asociace: Kvůli nové generaci se musíme změnit

Pojišťovny v Česku si začínají zvykat na prodej přes mobily a tablety

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Mobilní web