Bankám váznou obchody

13.5.2011 8:08   |  

Velké české banky vydělaly souhrnně v letošním prvním čtvrtletí více než loni, nicméně výsledky dokládají letošní trend: zisk opticky roste, ale obchod stagnuje. Bankám se nedaří získávat nové klienty na vklady i úvěry. Jedinou výjimkou jsou hypotéky.

Například Česká spořitelna podle člena představenstva Daniela Helera letos možná vykáže vysoký růst zisku, bude ale způsoben hlavně rozpouštěním opravných položek na špatné úvěry. Ty si banky tvořily během krize. Spořitelna přiznává, že v obchodě ji žádné světlé zítřky nečekají. „Nárůst čistého zisku v roce 2011 by mohl dosáhnout dvouciferné úrovně a měl by být tažen mimo jiné poklesem rizikových nákladů,“ řekl Heler na valné hromadě akcionářům banky. Bilanční suma by podle něj v roce 2011 měla zůstat zhruba na úrovni roku 2010. „U úvěrů i vkladů je předpokládán pouze jednociferný růst,“ uvedl Heler.

Komerční banka ve svém letošním výhledu očekává, že spotřebitelé budou vůči půjčkám ještě opatrní kvůli rozpočtovým úsporám a nezaměstnanosti. Růst bankovních úložek domácností se má opět zpomalit.


Čtěte také: Banky opět zachvacuje hypoteční šílenství


Za první čtvrtletí vydělaly tři největší české banky, KB, ČS a ČSOB, celkem jedenáct miliard korun, což je mírný růst z loňských 10,3 miliardy korun. Jako poslední oznámila včera kvartální výsledky ČSOB, které proti loňsku zisk stagnoval na 3,8 miliardy korun. Objem úvěrů vzrostl o dvě procenta, tažen hlavně hypotékami. Ty se letos na portfoliu banky podílejí výraznými 36 procenty.

Hypotéky, které s mírou nesplácení kolem tří procent představují pro finanční ústavy poměrně nízké riziko, jsou jediným tahounem růstu trhu už od začátku roku, kdy banky spustily masivní marketingové kampaně. Objem sjednaných hypoték se s 22 miliardami za letošní první čtvrtletí vrací na předkrizovou úroveň, navíc banky účtují za hypoteční úvěry historicky nejnižší úrokové sazby. V průměru je to kolem čtyř procent. Jiný prostor na trhu ale finační ústavy marně hledají.

Během krize většinou odstřihly velké korporátní úvěry, které nesly velké riziko. „U velkých korporací došlo k poklesu objemu úvěrů, protože finanční krize v letech 2008 až 2009 ukázala, že příliš velká páka je pro ně nebezpečná. Velké korporace proto radikálně snížily úvěry a financování úvěry bylo nahrazeno dluhopisy,“ poznamenal Heler.

Například ČSOB letos klesly jak velké firemní úvěry, tak půjčky menším podnikatelům. Velké možnosti neskýtají ani vkladové produkty, nízká úroková hladina totiž střadatele neláká. Utichá i popularita zajištěných produktů, které byly šlágrem během finanční krize. Bankéři se letos snaží posilovat své služby zaměřené na movité zákazníky, na tuto skupinu silně cílí nyní například Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank i ČSOB. Je to logické, movitější lidé využívají větší škálu bankovních služeb, takže bankám to přináší vyšší zisky z poplatků. Skupina bonitních klientů je ale v Česku poměrně omezená.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web