Bankéře z Wall Streetu čeká další vyšetřování, rozplétat se bude vznik finanční krize

17.5.2011 17:16   |  

Newyorský státní žalobce Eric Schneiderman vyšetřuje roli bank ve finanční krizi. Rozhodl se tak jít proti převládajícímu proudu dále pochybné praktiky bank před splasknutím hypoteční bubliny nevyšetřovat. V posledních týdnech si žalobce od tří velkých finančních ústavů působících na Wall Streetu vyžádal informace a dokumenty o jejich cenných papírech navázaných na hypotéky, které během krize přispěly k miliardovým ztrátám. Informaci zveřejnil deník The New York Times.

Vyšetřování se má týkat bank Goldman Sachs, Morgan Stanley a Bank of America. Žalobce se údajně zajímá o všemožné aspekty operací, během kterých banky z tisíců hypoték vytvořily cenné papíry. Ty pak dále prodávaly investorům, jako jsou penzijní fondy, vzájemné fondy či pojišťovny. Když se ukázalo, že velké množství těchto hypoték nedokážou dlužníci splácet, otřáslo to celým finančním systémem.

Podle New York Times zatím není jasné, na co přesně se Schneiderman zaměřuje. Chování vedení bank bylo už dříve předmětem několika civilních soudních sporů, které většinou skončily dohodou a vyrovnáním. V nejznámějším případě americká Komise pro cenné papíry od banky Goldman Sachs získala více než půl miliardy dolarů (zhruba 9,5 miliardy korun).

Goldman Sachs tehdy sice připustila, že materiály pro klienty neobsahovaly některé důležité informace, úmyslné podvodů ale odmítla.


Více čtěte zde: Vedení Goldman Sachs stanulo před vyšetřovateli


Propojený systém?

S bankami se také soudí investoři. Finanční ústavy podle nich například věděly, že do cenných papírů schovávají nekvalitní a riskantní hypotéky a že je o tom vědomě neinformovaly. Možné prý také je, že banky nesdělily skutečný stav hypoték institucím, které je pojišťovaly před rizikem nesplácení. Newyorské vyšetřování by se podle NYT také mohlo zaměřit na miliardy dolarů, které banky půjčily agresivním poskytovatelům hypoték, a umožnily jim tak pokračovat v pochybné praxi.

Podíl na vypuknutí finanční krize se připisuje i ratingovým agenturám. Někteří bývalí analytici Moody's loni před americkým vládním vyšetřovacím výborem vypověděli, že byli nuceni připisovat rizikovým dluhopisům vyšší ratingy, než jaké si tyto cenné papíry zasloužily. Cítili prý tlak ze strany svých nadřízených.


Více čtěte zde: Bývalí analytici Moody's připustili manipulaci s ratingem


Finanční krizi odstartoval kolaps trhu s bydlením ve Spojených státech. Kvůli provázanosti finančních trhů rychle přerostl hranice Spojených států a byl příčinou krachu či vážných problémů mnoha bank a paniky. Krize stáhla americkou i další ekonomiky do recese. V USA způsobila nejhlubší hospodářskou krizi od 30. let minulého století.

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web