Bankéři Bundesbanky varují před politikou ECB

aktualizováno V Evropě nabírají na obrátkách verbální přestřelky mezi centrálními bankami. Avizované rozšíření podpůrného programu Evropské centrální banky (ECB) vyvolává stále prudší reakce především z řad finančníků německé Bundesbanky. Podle Berlína znamená další tištění nových peněz riziko, že ceny celé řady investičních aktiv v Evropě vystoupají nerealisticky vysoko, následně prý hrozí exploze bublin a vysoké ztráty investorů.

 Mario Draghi
26.11.2014 13:38   |  

„Identifikovat cenové bubliny na trzích je velmi obtížné, nicméně pokud se podíváme na firemní dluhopisy, v menší míře i akciové trhy, tendence k nadhodnocení tu existuje,“ uvedla pravá ruka prezidenta Bundesbanky Claudia Buch. Investoři by si podle ní měli být vědomi rostoucích rizik a hrozících systémových otřesů. „Nadhodnocená aktiva jsou rizikem pro finanční stabilitu Evropy,“ dodala Buch.


O dalších efektech politiky ECB čtěte také: Periferie Evropy si půjčuje rekordně lacino, projevila se politika ECB


Podle Bundesbanky se už nyní projevila uvolněná měnová politika ECB bublinou na cenách německých nemovitostí. Ty jsou prý až o čtvrtinu nadhodnocené.

„Obáváme se situace, kdy spolu s rostoucími cenami nemovitostí bude růst i objem úvěrů, který na ně banky poskytují,“ uvedla Buch s tím, že expozice německých bank vůči stále dražším nemovitostem nebezpečně roste, a může se tak pro banky stát v případě propadu realitního trhu velmi nebezpečná.

Šéf ECB Mario Draghi v minulém týdnu oznámil, že banka je připravena rozšířit nákupy aktiv, a poprvé připustil i možnost nákupu dluhopisů evropských vlád, tedy takzvané kvantitativní uvolňování podle amerického stylu.

ECB možná rozhodne už v prvním kvartále 2015
Evropská centrální banka (ECB) by mohla už v prvním čtvrtletí příštího roku rozhodnout, zda podpoří ekonomiku eurozóny nákupem vládních dluhopisů a odhodlá se tak ke spuštění kvantitavního uvolňování měnové politiky. Uvedl to viceprezident ECB Vítor Constancio.
„Takové prohlášení určitě zvyšuje pravděpodobnost, že bychom v prvním čtvrtletí mohli vidět nákupy vládních dluhopisů,“ podotkl ekonom Christian Schulz z banky Berenberg.
Použití tohoto způsobu podpory ekonomiky je nicméně v Evropě předmětem sporů. Kritizuje ho například německá centrální banka, podle jejíhož šéfa Jense Weidmanna by se ECB tímto krokem přiblížila k měnovému financování vlád a ohrozila by svou nezávislost.

Odborníci jsou vůči jeho efektům spíše skeptičtí. „Efekty mohou být slabé kvůli odlišnému způsobu firemního financování, rozdílnému složení bohatství domácností i odlišným zvyklostem v Evropě,“ uvádí Petr Hlinomaz z BH Securities.


Dále čtěte:

ECB podporuje oživení eurozóny nákupem cenných papírů

ECB připravuje trhy na velký zásah, inspiruje se Amerikou

Brusel chce investovat 21 miliard eur, prioritou doprava a datové sítě

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web