Bankéři chtějí vlastní záchranný fond

12.7.2010 18:07   |  

Přední evropští bankéři jednají o možnosti založení privátního záchranného fondu, který by podržel banky v případě další globální recese. Zamýšlený objem prostředků ve fondu je 20 miliard eur (více než 500 miliard korun), které by do fondu nalily dobrovolně samotné banky během několika příštích let.

„Fond bude poskytovat specifické záruky na podporu churavějících bank ve vydávání zajištěných poukázek,“ uvedl pro deník Financial Times Alessandro Profumo, generální ředitel italské UniCredit Bank.

Projekt privátního fondu bude soupeřit o své místo na slunci s dalšími plány jak čelit finanční krizí v budoucnu. Především iniciativou vlád zemí jako Velká Británie, Německo, Francie či Spojené státy. Které chtějí na finanční ústavy uvalit speciální daň. Ta by se odváděla přímo do zvláštního fondu anebo by posloužila jen jako finanční injekce pro prázdné státní kasy.

Zastánci soukromého fondu argumentují tím, že se jedná o realističtější verzi. Zamýšlených 20 miliard eur by již mohlo kdejakou banku zachránit před krachem. Na rozdíl od navrhované bankovní daně, která by měla například ve Velké Británii vynést kolem dvou miliard eur, což je málo i na záchranu malé instituce. Nemluvě o možnosti, že takto vybrané prostředky budou použity k vylepšení státního deficitního rozpočtu.

Jednání o fondu byla iniciována již zmiňovaným Alessandrem Profumem, který věří, že takovýto fond by krachující bance pomohl k oživení v rámci komerčního trhu, bez nutnosti jakékoliv vládní pomoci. Již před časem vedl předběžné rozhovory s předními bankami zemí eurozóny. Německou Deutsche Bank či španělskou Banco Santander. Další týdny ho čeká náročné lobování u dalších bank napříč kontinentem.

Zdroje blízké UniCredit Bank uvedly, že nápad byl v Deutsche Bank přivítán, ačkoliv někteří její vysocí manažeři jsou více nakloněni názorům Institutu mezinárodních financí (IIF). Kterého je šéf německé banky Jozef Ackermann předsedou. IIF tvrdí, že existence předplaceného záchranného fondu povzbuzuje bankéře k přehnanému riskování.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web