Bankéři doufají, že východ Evropy bude dál bohatnout

Ziskovost bank ve střední a východní Evropě se po předkrizovém boomu a následném pádu přiblížila k udržitelné úrovni. Alespoň si to myslí analytici banky UniCredit, kteří na výročním zasedání Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) představili analýzu obchodních příležitostí pro banky v regionu střední a východní Evropy.

 Rumunské leu (ilustrační foto)
18.5.2015 6:46   |  

Banky doufají, že východ Evropy bude nadále bohatnout a s ním i tamní domácnosti. S hospodářským oživením – UniCredit v letošním roce předpokládá ekonomický růst 5,1 a příští rok 7,8 procenta – by se měl dostavit i růst úvěrů.

„Očekáváme střídmý nárůst úvěrů v souladu s ekonomickým oživením v regionu,“ uvedl Mauro Giorgio Marrano, zástupce ředitele útvaru CEE Strategic Analysis skupiny UniCredit. Bohatství domácností má také prostor pro růst. V Rumunsku dosahuje čistý finanční majetek osmnáct procent HDP, v Německu či Rakousku je to přes 120 procent, v Česku pak 52 procent.

Lákají vyšší úroky a jednodušší výdělky

Východní polovina Evropy je pro banku atraktivní díky obecně vyšším úrokům oproti rozvinutějším ekonomikám. V takovém prostředí se finančním domům lépe a jednodušeji vydělává.

„Ve střední a východní Evropě tvoří přibližně dvě třetiny příjmů v sektoru čisté příjmy z úroků, tedy tradiční bankovní obchody. Vzhledem k tlaku na marže bude nevyhnutelné zaměřit se na alternativní zdroje příjmů, jako jsou poplatky a provize a zvýšit ziskový potenciál bank,“ uvedl Carlo Vivaldi, ředitel divize pro střední a východní Evropu skupiny UniCredit Bank.

Samotná UniCredit pod vedením bývalého šéfa Alessandra Profuma před finanční krizí skupovala banky mezi Aší a Astanou. Ne všechny investice se ale povedly a z některých zemí se italská banka již stáhla. Přede dvěma lety prodala například kazašskou ATF Bank za půl miliardy dolarů. V roce 2007 za ni ale zaplatila 2,1 miliardy dolarů.


Čtěte také:

Čínská banka chce investovat ve východní Evropě miliardu dolarů

Banky ve střední Evropě porostou rychleji než v eurozóně

Zdeněk Pečený Autor: Zdeněk Pečený redaktor E15

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web