Bankéři Goldman Sachs možná budou přiznávat, jaké drží akcie

Investiční banka Goldman Sachs Group, která čelí skandálu, že údajně klade vlastní zájmy nad zájmy klientů, začala zkoumat pravidla pro zamezení střetu zájmů. Ke zpřísnění pravidel má přispět opatření, že bankéři budou muset klienty seznámit s tím, jaké drží na svých soukromých účtech akcie. Informuje o tom server ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ).

 Goldman Sachs
16.3.2012 19:54   |  

Banka začala o zpřísnění pravidel uvažovat v reakci na kritiku, že energetické společnosti El Paso radila s plánovaným prodejem majetku jiné americké firmě Kinder Morgan. Přitom se ale ukázalo, že banka sama drží ve společnosti Kinder Morgan podíl za několik miliard dolarů a její bankéř Stephen Daniel, který sleduje právě energetiku, měl na osobním účtu akcie této firmy za 340 tisíc dolarů (asi 6,4 milionu korun).

O podobném zpřísnění pravidel podle informovaných zdrojů WSJ uvažují také investiční divize jiných bank, včetně těch nejvýznamnějších jako je Barclyas, Bank of America nebo Citigroup.


Čtěte také:

Dal výpověď v Goldman Sachs, za 15 minut ho znal celý svět

Goldman Sachs morálně zbankrotovala, napsal její manažer a rezignoval


Goldman se nechtěl ke zprávě listu vyjadřovat. Ředitel konkurenční banky Morgan Stanley James Gorman řekl, že jeho ústav čelí střetu zájmů denně a řeší je podle závažnosti. „Čím je ten střet zájmů zřetelnější, tím více se mu pak věnujeme,“ řekl. Pokud Morgan Stanley drží podíl ve firmě, které poskytuje investiční poradenství, pak prý zajistí, aby s tím byly všechny strany předem důkladně seznámeny.

Goldman Sachs teď čelí nepříjemné kritice, která přišla z jeho vlastních řad. Manažer Greg Smith, který pracoval v divizi derivátů v londýnské součásti Goldman Sachs, ve středečním vydání listu The New York Times psal o údajně neetickém jednání banky směrem ke klientům. Firemní kultura banky je podle něj otřesná a manažeři se běžně baví o tom, jak klienta doběhnout a zajistit, že jeho investice vydělá především bance.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web