Bankéři hledají cestu k růstu

27.8.2010 6:52   |  

Nejvyšší šéfové měnové politiky světa by dnes měli na setkání v americkém luxusním letovisku Jackson Hole udat směr protikrizové politice pro příští dekádu. Investoři si od sympozia, kterého se účastní guvernér Fedu Ben Bernanke, prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet a jejich japonský protějšek Masaaki Širakawa, slibují, že vnese jasno do dalšího ekonomického výhledu.

Sympozium, které je považováno za nejdůležitější ekonomický mítink vedle zimního Davosu, připadá na neveselé výročí zhroucení amerického realitního trhu před třemi lety. Většina ekonomů soudí, že krize je minulostí, nicméně ekonomický růst je globálně slabý.

Například Americe nepomáhá ani to, že Fed drží už dva roky úrokové sazby na minimu a vykoupil špatné hypoteční cenné papíry za 1,7 bilionu dolarů. Nezaměstnanost neklesá, trh s bydlením neoživuje a poptávka firem a domácností zůstává slabá. Od Bernankeho se čeká rozhodnutí, zda Fed bude pokračovat v uvolňování měnové politiky.

I Trichet přijde na sledované jednání s vážnými problémy. Evropa v poslední době čelí rozpadu na dvoukolejný systém, bohatý sever tažený Německem a chudý jih. Vyhlídky evropského růstu nejsou růžové ani přesto, že se většina vlád snaží zbavit dluhů. Šetření bude ekonomický růst zatím spíše podrývat. Nepříjemné zprávy z Evropy přišly i tento týden – Irsko má zhoršený rating a Španělsko včera zneklidnilo trhy spekulací tamního tisku, že vládě vypadly daňové příjmy.

Japonsko zase bojuje s posilováním jenu, který se dostal na patnáctileté maximum, což už poškozuje tamní ekonomiku. Podle analytiků se guvernér Širakawa bude snažit své protějšky přesvědčit ke koordinované intervenci proti jenu.

Centrální banka největší světové ekonomiky má ale dost starostí s vlastní měnovou politikou. Někteří analytici jsou skeptičtí, zda přijde od Bernankeho na sympoziu jasné sdělení – i lidé uvnitř Fedu se v názorech těžce rozcházejí. „To, co v poslední době v debatách o měnové politice slyšíme, je spíše kakofonie. Uvnitř i vně Fedu zaznívá řada protichůdných názorů, což trhy zneklidňuje,“ řekl listu Wall Street Journal analytik Bank of America-Merill Lynch Ethan Harris.

Svět se stále nezbavil hrozby dvojité recese. Například známý pesimistický ekonom Nouriel Roubini nejnověji předpovídá, že růst amerického HDP se ve třetím kvartále přiblíží nule. Podle něj je pravděpodobné, že Amerika skončí v recesi tvaru dvojitého W, zatímco Evropě a Japonsku hrozí dlouhodobá stagnace ve tvaru L.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web