Bankéři představili „jednoduchý“ plán, jak se příště vypořádat s krachy bank

Banka pro mezinárodní vyrovnávání plateb (BIS), která bývá označována za „centrální banku centrálních bank“, představila svůj plán, jak do budoucna řešit krachy velkých bank bez peněz od daňových poplatníků a bez vyvolání paniky na trhu. BIS podle svých slov vytvořila „jednoduchý a rychlý“ systém, který by měl zabránit opakování chaotických záchranných akcí z doby po vypuknutí finanční krize v roce 2008.

Bankomat
3.6.2013 13:52   |  

Vlády zemí od krachu americké investiční banky Lehman Brothers před pěti lety bojují s otázkou, jak efektivně rekapitalizovat velké banky, považované za příliš velké na bankrot. Plán BIS umožňuje rychlou a snadnou rekapitalizaci a zajistí, že střadatelé nepřijdou o své úspory. Zároveň banky nebudou muset dotovat daňoví poplatníci.

Návrh BIS se nazývá mechanismus rekapitalizace financovaný věřiteli. Majetek banky by podle něj byl o víkendu přesunut na nově, dočasně vytvořenou holdingovou firmu. Banka by poté byla okamžitě rekapitalizována odepsáním pohledávek věřitelů. Podle autorů je jejich návrh jediným způsobem, který respektuje hierarchii věřitelů, zajistí rychlé posílení kapitálu banky a zabrání tomu, že banky více riskují, protože očekávají, že v případě problémů jim stát pomůže.

Banka by při záchraně vypracované BIS mohla znovu otevřít již po víkendu a měla by zajištěnou dostatečnou likviditu a dostatek kapitálu. Holdingová firma by v dalších měsících mohla prodat rekapitalizovanou banku za tržní cenu a zisk z prodeje by se rozdělil mezi věřitele. Pokud by to bylo potřeba, management a členové představenstva by mohli být vyměněni v období mezi rekapitalizací a prodejem banky.

Evropa se snaží prosadit plán rekapitalizace bank, který má zavést tzv. režim bail-in. To znamená, že banka by byla zachráněna ne z peněz daňových poplatníků, což se nazývá bail-out, ale zevnitř, což by postihlo hlavně majitele dluhopisů a majitele velkých vkladů. Tento model však podle BIS plně nerespektuje hierarchii věřitelů, napsala agentura Reuters.


• Čtěte také:

Úroky nižší než inflace připravily za rok střadatele o 100 miliard eur

Švýcarsko čeká bitva o bankovní tajemství

Autor: vrb, čtk

Komentáře

Čtěte také

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Schäuble si opět vzal na paškál nízké úrokové sazby v eurozóně

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble opět podrobil kritice nízké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB). V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine… více

Mobilní web