Bankéři si najali mocného lobbistu

20.9.2010 6:11   |  

Novým výkonným šéfem evropské Asociace pro finanční trhy (AFME) se stal Simon Lewis, bývalý mluvčí britského premiéra Gordona Browna. Podle agentury Dow Jones před ním stojí hodně těžký úkol: ve jménu bankéřů bude lobbovat u vlád a regulačních úřadů.

„Jsem rád, že se mohu připojit k AFME v době tak důležité pro finanční sektor. Je to vzrušující příležitost, vést jedinou organizaci, která reprezentuje plné spektrum evropských finančních institucí,“ řekl Lewis deníku Financial Times.

Bankéři by těžko našli povolanější osobu: tento jedenapadesátiletý absolvent Oxfordu byl vyhodnocen jako šestý v žebříčku nejvlivnějších PR konzultantů. Kromě kariéry šéfa komunikace na Downing Street byl Lewis v minulosti například prvním tiskovým tajemníkem královny, pracoval pro řadu firem jako Vodafone, Natwest či SG Warburg. Působil také jako šéf Eurogas, což je bruselská obchodní asociace zastupující evropské energetické hráče.

Ačkoli AFME odmítla komentovat, co bude obsahem Lewisovy role, předpokládá se, že bude ve styku s legislativci, regulátory a ostatními zájmovými skupinami a snažit se jejich stanoviska otočit ve prospěch bank. Asociace zastřešuje také právní kanceláře z londýnské City, fondy a pojišťovny.

Na tom se ale ukáže, zda je skutečně takový profesionál. Jeho nedávné výroky totiž moc nesvědčí o tom, že by osobně byl „srdcovým“ zastáncem finančníků. Na konci prosince 2009 například prohlásil, že velké bonusy by měly být pořádně zdaněny, aby se bankéři naučili odpovědnějšímu finančnictví. Navíc, tehdy jako mluvčí kabinetu, řekl, že Goldman Sachs by měly daňovým poplatníkům vrátit stovky milionů dolarů, pokud se prokáže, že obvinění ze zpronevěry vedená proti této bance jsou pravdivá. Goldman Sachs je také členem asociace, kterou Lewis povede.

Guardian loni napsal, že Lewis byl lidmi kolem Browna najat, aby změnil jeho image podobně, jak to zvládl s královnou. Alžběta byla veřejností dlouho vnímána jako nepříliš sympatická a chladná paní. Lewis tento obraz postupně změnil a nyní Britové královnu považují za milou a trochu babičkovskou dámu. S bankéři nebude mít Lewis jednoduchou práci - kvůli finanční krizi se totiž jejich profese stala jednou z nejméně populárních.

Gaël de Boissard z Credit Suisse, který AFME předsedá, je optimistický. Lewis má podle něj „unikátní mix politického vhledu, zkušeností z vysoce regulovaných odvětví a komunikačních dovedností“.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web