Bankéři v Číně zažívají zlaté časy, ale na obzoru se mračí

18.5.2010 18:07   |  

Na rozdíl od americké a evropské konkurence nejenom prošly finanční krizí bez ztrát, ale slušně během ní vydělaly. Rozhodující podíl v nich často drží stát. Působí na trhu s mnoha specifiky, mezi něž patří produkty pro extrémně chudé nebo negramotné klienty. Pro západní bankéře jsou často hádankou, ale brzy se možná stanou jejich hlavní konkurencí.

Banky v rozvojových ekonomikách se podle tržní hodnoty téměř z poloviny podílejí na světovém bankovním byznysu. Ještě před pěti lety to byla čtvrtina. Čínské banky ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) a CCB (China Construction Bank) dokonce vévodí světovému žebříčku bank s největší tržní hodnotou. Brazilské a ruské bankovní domy patří do první pětadvacítky. Do deseti let jim podle analýzy týdeníku Economist bude šlapat na paty i konkurence z Indie.

Čína je ukázkovým příkladem skvělých bankéřských časů. Tamní banky hrají hlavní roli ve vládou naordinovaném ekonomickém stimulu. Zisk CCB se za posledních pět let zdvojnásobil na 16 miliard dolarů. Nyní vydělává víc, než kterákoliv ze tří nejziskovějších bank na Wall Streetu – JPMorgan, Wells Fargo a Goldman Sachs.

Manažeři CCB si sice užívají, ale čínská vláda, která skrz svoji investiční agenturu Huijin vlastní v bance 57procentní podíl, má vlastní požadavky. Půjčky čínských bank jsou hlavním motorem hospodářského zázraku země a vláda si hlídá, aby tempo půjčování každoročně rostlo. Banky navíc vyplácejí státu tučné dividendy, jimiž zpětně pokrývají výdaje na rekapitalizaci bankovního trhu v roce 2003.

Bankéři tuší, že v budoucnu se neobejdou bez navýšení kapitálu zvenčí. Podle prezidenta ICBC Yanga Kaishenga budou čtyři největší čínské banky v příštích pěti letech potřebovat 70 miliard dolarů.
Rozvojový trh by pro západní bankovní domy mohl být zlatým dolem, proniknout na něj je však obtížné.

Výjimkou jsou zatím jen britská HSBC a americká Citigroup, které se zaměřují hlavně na západní klienty žijící v zahraničí a španělská Santander. Pro další zájemce bude situace obtížná, rozvojové země uplatňují stále tužší regulaci.

Autor: Vendula Krumpholcová

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web