Bankovní poplatky vzrostly od roku 2008 o desetinu

9.9.2010 14:05   |  

Bankovní poplatky v Česku se za poslední dva roky zvýšily o téměř desetinu. Zatímco v roce 2008 platil průměrný klient za vedení běžného účtu 1543 korun ročně, letos to je 1671 korun. Vyplývá to ze studie společnosti Scott & Rose, jejíž výsledky zveřejnila GE Money Bank. Od roku 2004 do roku 2008 se přitom průměrné roční náklady bank na vedení účtu snížily o více než 30 procent.

Následný nárůst nákladů i tím i poplatků má podle provozovatele serveru bankovnipoplatky.com Patrika Nachera tři hlavní důvody. „Banky si kvůli krizi kompenzovaly zvýšením poplatků ztráty z nesplácených úvěrů. Nejvíce kritizované poplatky banky sice ruší, na druhou stranu celou řadu méně viditelných poplatků zvyšují. Klienti bank jsou zároveň čím dál aktivnější, provádějí více transakcí a průměrné náklady tím rostou,“ uvedl Nacher.

Přechod k jiné bance považuje většina Čechů podle GE Money Bank stále za velmi stresující záležitost. Podle Nachera ale klientům, kteří nejsou spokojeni s vysokými poplatky u své banky, nic nebrání v tom, aby přešli k jinému finančnímu ústavu. „Klientům dnes díky Kodexu mobility České bankovní asociace stačí podepsat jeden formulář a zbytek za ně vyřídí banka,“ uvedl Nacher.

Podle GE Money Bank má nyní běžný účet 92 procent Čechů, jejich počet se prý bude dále zvyšovat. Největší zájem mají lidé podle o internetové bankovnictví, počet jeho uživatelů se za posledních pět let podle GE Money více než zdvojnásobil a aktuálně ho využívá více než pětina bankovních klientů.

Internetbanking se podle GE Money Bank v budoucnu stane dominantním nástrojem pro ovládání běžných účtů, význam telefonního bankovnictví naopak poklesne. „Nabídka účtů se rozšíří a bude více reflektovat specifické potřeby jednotlivých segmentů. Setkáme se nejenom s dětskými a studentskými účty, ale také s rodinnými a účty pro seniory,“ předpověděl ředitel depozitních produktů GE Money Bank Peter Mikuš.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Neomezené volání i internet: tendr pro vnitro se protahuje kvůli námitkám

Rozuzlení soutěže na poskytování telekomunikačních služeb pro více než 66 tisíc zaměstnanců ministerstva vnitra se oddaluje. Proti jejím podmínkám totiž podali námitky dva zájemci… více

Mobilní web