Bankovní unie přijde české dcery na stamiliony

Přituhující evropská bankovní regulace sáhne finančním ústavům hluboko do kapes. Nejenže bankéře zaváže k větší poslušnosti, ale vynutí si navíc obrovské investice. Svůj díl z tučného účtu zaplatí i české dcery zahraničních peněžních ústavů – podle oslovených bankéřů to bude v řádech stamilionů korun. Budou totiž muset sjednotit fungování se svými zahraničními matkami.

sídlo ECB ve Frankfurtu
28.2.2014 6:38   |  

„Nová regulatorní opatření nejen zvyšují požadavky na kapitál bank, ale zároveň znamenají i zvýšené náklady, mezi nejvýznamnější patří náklady na úpravy informačních systémů a právní služby,“ upřesňuje Tomáš Kofroň z Raiffeseinbank.

Rostoucí regulatorní požadavky vyplývají z postupného spouštění evropské bankovní unie, jejíž součástí je přechod na jednotná pravidla dohledu Evropské centrální banky nad velkými peněžními ústavy v eurozóně.

Jednoznačně nejdražší položkou se stane přebudování IT. „Oblast technologií je tradičně velmi citlivá na změny a vyžaduje největší investiční náklady,“ uvádí Antonín Hamřík z PwC. Banky se připravují na rozsáhlé investice. „Vlivem dodatečných regulatorních požadavků musí banka během dvou až tří let investovat v řádu stovek milionů korun do IT infrastruktury,“ vysvětluje šéf vztahů s investory České spořitelny Miloš Novák.

Nové reporty, nové aplikace

Tužší regulace si v bankách vyžádá další překotné změny. „Jde především o nové reporty vyžadované k pokrytí regulatorních požadavků, sestavení nových aplikací a úpravu datových skladů potřebných pro komunikaci s regulátory, což je finančně náročné,“ dodává Novák.

Masivní investice čekají i další banky. „Náklady v souvislosti s regulací letos očekáváme až v desítkách milionů korun,“ uvádí Jakub Černý z oddělení vztahů s investory v Komerční bance. V průměru očekávají podle zjištění deníku E15 české banky nárůst nutných investic z důvodů regulace v nejbližším období řádově v desítkách procent.

Zátěžový test

Mateřské banky domácích peněžních ústavů čeká letos nejkomplexnější zátěžový test v dějinách eurozóny. Po skončení testu přejdou banky v závěru roku pod jednotný dohled ECB „Investice velkých evropských bankovních skupin se v souvislosti s připravovanými regulatorními požadavky mohou pohybovat v řádech desítek milionů eur,“ uvádí Jan Fanta z EY.

Celkem 128 největších ústavů eurozóny se letos podrobí ročnímu testu kvality aktiv a kapitálové přiměřenosti. Hodnocení má vycházet z norem Evropského bankovního úřadu, které jsou přísnější než globální regulační pravidla Basel III.


Čtěte také:

Brusel prověří daňovou diskriminaci, zaměří se i na Česko

Banky loni daly úvěry za 2,5 bilionu, rostly hlavně hypotéky

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web