Bankovní úvěry menším firmám padly na dno

Malé a střední podniky tvořící páteř českého hospodářství a zaměstnanosti vyčerpaly za prvních sedm měsíců letošního roku nejméně bankovních úvěrů za poslední dekádu. Oproti loňsku propadl objem nově poskytnutých úvěrů do výše třiceti milionů korun o více než 35 procent. Vyplývá to z dat České národní banky o vývoji půjček domácím podnikům.

 Ilustrační foto
20.9.2013 6:43   |  

V absolutním vyjádření si firmy od počátku roku půjčily 48 miliard korun, tedy o 26 miliard méně než loni. Příčiny lze podle odborníků hledat na obou stranách úvěrového trhu. Banky jsou stále opatrnější a podniky odmítají investovat.

„Po uvolnění v letech 2011 a 2012 pozorujeme, že banky letos opět zpřísňují úvěrové podmínky,“ uvádí Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků. Banky se staví k půjčování střízlivěji i kvůli špatným zkušenostem. Jen za uplynulý rok totiž vzrostl objem ztrátových úvěrů v bilancích českých finančních ústavů o deset procent na více než 85 miliard. „Segment malých a středních podniků je pro banky rizikový,“ připomíná Pavel Sobíšek z UniCredit.

Firmy často trápí zpřísněné požadavky bank na spolufinancování investičních projektů. Běžně požadují, aby dal klient ze svého 30 až 40 procent. „Před krizí se banky spokojily s pěti procenty, často dokonce nepožadovaly žádné vlastní zdroje,“ uvádí Karel Havlíček.

Před krizí banky často nepožadovaly žádné vlastní zdroje

Nejnáročnější jsou banky v případě developerů, obdobná je i situace v průmyslu. Benevolentnější naopak banky zůstávají vůči exportérům do „spolehlivých“ zemí. Nakonec však o poskytnutí úvěru často rozhodne struktura rozvahy nebo kvalita pohledávek.

Zájmem o půjčky však neoplývají ani samotné firmy. A to přesto, že úrokové sazby jsou na historickém minimu. „Investiční aktivita klesá a neočekávám, že by se do konce roku zvýšila. Snížená poptávka po úvěrech je odrazem opatrných očekávání firem,“ uvádí Milan Mostýn ze Svazu průmyslu a dopravy.

Poptávka neroste a výrobní kapacity zůstávají nevyužité, k investicím do rozšíření produkce tak chybí důvod. „Přes zpřísnění úvěrových standardů je hlavním faktorem poklesu půjček nedostatek poptávky a úvěrovatelných projektů,“ uvádí Jan Matoušek z České bankovní asociace. Podniky tak raději myslí dopředu a vytváří rezervy na horší časy. „Firmy zůstávají zdrženlivé a místo investic raději drží hotovost,“ uvádí Helena Horská z Raiffeisenbank.

Vrchol úvěrování nastal ještě v předkrizovém období, v roce 2006. Tehdy banky v Česku od ledna do července poskytly v úvěrech s hodnotou do třiceti milionů bezmála 130 miliard korun, tedy téměř trojnásobek toho, co za prvních sedm měsíců letošního roku.


Čtěte také:

Rumunsko, Albánie či Rwanda jsou ekonomicky svobodnější než Česko

Sazby hypoték v srpnu opět stouply na tři procenta

Malé firmy mohou žádat v EU o mikroúvěry podporované z evropských peněz, Česko je mimo

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finsko vyzkouší zaručený příjem, skupina obyvatel dostane 15 tisíc měsíčně

Finská vláda od příštího roku zavede zkušebně takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina občanů bude od státu automaticky dostávat 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně.… více

Mobilní web