Banku BNP Paribas bude spor s USA stát až devět miliard dolarů

Francouzská banka BNP Paribas bude pravděpodobně muset zaplatit osm až devět miliard dolarů (více než 181 miliard korun) v rámci případného urovnání se Spojenými státy. Uvedly to zdroje agentury Reuters. Americké úřady zkoumají, zda BNP Paribas v letech 2002 až 2009 porušila americké sankce, vztahující se prý především k Súdánu.

BNP Paribas
23.6.2014 20:47   |  

Američané vyšetřují, zda banka neodstranila identifikační údaje z peněžních převodů tak, aby americkým finančním systémem mohly projít bez povšimnutí. Podle dřívějších spekulací by pokuta pro největší francouzskou banku mohla přesáhnout deset miliard dolarů (více než 200 miliard korun).

List Wall Street Journal v neděli s odvoláním na zdroje napsal, že obě strany se v posledních dnech dohodly na širších podmínkách urovnání. Banka by tak mohla mimo jiné přiznat vinu v jednom z bodů obvinění, který se týká porušení amerického zákona o regulaci obchodu.

Zdroje tvrdí, že jednání o řešení sporu se dostala do závěrečné fáze. Banka by prý vinu mohla doznat na začátku července. Přesné datum ale údajně stanoveno nebylo a kvůli složitosti celé záležitosti by ještě mohlo dojít ke zpoždění. Možné je i to, že strany se nakonec nedohodnou. Spojené státy by se pak musely rozhodnout, zda proti bance vznesou obvinění z trestné činnosti.


Čtěte také:

Banky vymetají pochybná aktiva, bojí se nejtvrdších testů v historii

EU chce obnovit důvěru v bankovní testy, prověrky zpřísní

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Michael Romancov: Svět podle Trumpa a velká Evropa

Michael Romancov: Svět podle Trumpa a velká Evropa

Blížící se prezidentské volby v USA přinesou souboj Donalda Trumpa s Hillary Clintonovou. Řada pozorovatelů již přišla s názorem, že zatímco Trump bude v kampani mávat strašáky v… více

Mobilní web