Banky během prvního čtvrtletí poskytly hypotéky za více než 23 miliard Kč

20.4.2011 11:42   |  

Za celé první čtvrtletí letošního roku vykázaly banky více než 14 tisíc uzavřených hypoték v hodnotě 23,23 miliardy korun, čímž se vyhouply na třetí příčku hned za roky 2007 a 2008. Dnes o tom informoval portál Hypoindex.cz.

Hypoteční trh pokračuje v dynamickém růstu. Banky v březnu poskytly 6 396 hypoték, což představuje meziměsíční nárůst o 52 procent. Jejich objem činil 10,418 miliardy korun (meziměsíčně nárůst o 47 %), průměrná výše hypotéky tak činila 1 628 874 korun. Vyplývá to z nejnovějšího ukazatele Fincentrum Hypoindex, který slaví v tomto měsíci sté výročí od svého prvního zveřejnění.

Ze střednědobého pohledu jde o rekordní výsledek, neboť přes hranici 10 miliard korun se banky přehouply jen v prosinci loňského roku, konkrétně šlo o 10,2 miliard korun a předtím naposledy v červenci roku 2008. Tehdy banky sjednaly hypotéky za 12,2 miliardy korun.

Z celkového objemu 10,4 miliardy korun tvořily více než 56 procent hypotéky s pětiletou fixací úrokové sazby. Oproti předchozím měsícům v březnu klesl zájem o tříleté fixace. Této variantě hypotéky dal minulý měsíc přednost už jen zhruba každý třetí klient. Za poklesem poptávky po tříletých fixacích stojí s velkou pravděpodobností markantní zvýšení nabízených úrokových sazeb. Podle statistik Fincentrum Hypoindexu totiž vzrostla průměrná úroková sazba hypoték s touto fixací meziměsíčně o 18 bazických bodů a zakotvila na úrovni 4,50 procenta.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web