Banky bojují o financování českého uranu v Mongolsku

Hned několik velkých jmen bankovního světa krouží kolem financování české těžby uranu v Mongolsku. O byznys za bezmála čtyři miliardy korun se u těžaře Uranium Industry podle informací deníku E15 uchází domácí Expobank z portfolia ruského miliardáře Igora Kima, čínská Bank of China, Mezinárodní investiční banka (MIB) sdružující země někdejšího RVHP, anebo banka PPF z majetku nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

uranový důl (ilustrační foto)
10.9.2015 6:19   |  

„Nejraději bychom zajistili financování z domácích zdrojů, jednáme i s Českou exportní bankou, zde je ale pro nás limitující podmínka Exportní a garanční pojišťovny, která může v tomto případě pojistit úvěr maximálně ve výši 50 milionů dolarů. Nejpravděpodobnější variantou tak zůstává konsorcium několika bank,“ řekl šéf Uranium Industry Milan Klečka.

Financování z Česka prý preferuje i mongolská vláda, která má ve společném podniku s českým těžařem podstatný podíl.
„Spekulace na trhu ze zásady nekomentujeme,“ uvedl mluvčí PPF Radek Stavěl, obdobně odmítly komentovat jednání s českou firmou i další zmiňované banky.

Přípravy na vstup na mongolský trh?

Několikamiliardová investice má domácímu těžaři posloužit k vytěžení uranového ložiska v hodnotě kolem půl miliardy dolarů, těžební licenci získala firma od mongolské vlády letos v létě.

„Nabídky financování ze zahraničí vycházejí momentálně levněji,“ říká Milan Klečka. Zatímco domácí banky podle něho kalkulují ve svých nabídkách s úroky kolem 4,5 procenta ročně, takřka za polovic je prý připravena položit peníze na stůl Bank of China.

Půjčka domácímu těžaři může být prvním krokem k podílu na mongolském byznysu. „Perspektivně se zřejmě nevyhneme vstupu strategického partnera,“ dodává šéf Uranium Industry.


Čtěte také:

Uran po letech bídy nabírá na síle

Češi získali miliardový uranový důl v Mongolsku

Vábnička pro Írán: Jaderná agentura mu chce nabízet uran z Kazachstánu

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Farmaceutické firmy loni lékařům vyplatily 1,6 miliardy

Farmaceutické firmy loni lékařům vyplatily 1,6 miliardy

Firmy zapojené do projektu Transparentní spolupráce Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) zveřejnily svoje platby lékařům za minulý rok. více

Komerční prezentace
Mobilní web