Banky bojují o solventní dlužníky. Je jich stále méně

29.12.2010 7:14   |  

Období opatrnosti bank v půjčování peněz střídá horečka ve shánění nových klientů. Řada bank vylepšila podmínky půjček a nastartovala nové kampaně na spotřebitelské úvěry. Rozpoutal se tak boj o tenčící se skupinu solventních zákazníků. A kampaně bank zabraly: zatímco přes léto půjčky stagnovaly, během září vzrostly o čtyři miliardy korun.

Dluhy na spotřebitelských úvěrech totiž prudce rostou: zatímco loni ke konci října činil podle údajů ČNB podíl ohrožených spotřebitelských úvěrů 9,9 procenta, letos ve stejném období to bylo 14,5 procenta. Z celkových 165 miliard korun spotřebitelských úvěrů, které banky rozpůjčovaly, je v ohrožení 24 miliard.

Banky proto mění strategii a snaží se získat kvalitní zákazníky. Zatímco například před krizí dávaly sankce za to, že dlužník předčasně splatí půjčku nebo její část, nyní od toho upouštějí a u většiny bank je nyní možné splatit předčasně úvěr zdarma.

Také uzavření pojištění úvěru, které většina bank požaduje, je na rozdíl od dřívějška většinou zdarma.

Nejdále zatím zašla Raiffeisenbank, která odměňuje dlužníky, jež řádně splácí – takovým klientům ročně vrací čtvrtinu jedné měsíční splátky. UniCredit Bank nyní v rámci půjčky Presto nabízí poskytnutí peněz do jedné hodiny, zákazníci této banky nemusejí ani dokládat příjmy. Komerční banka nabízí zdarma pojištění úvěru a možnost bez sankce jej předčasně splatit, půjčuje až 2,5 milionu korun bez zajištění.

Do boje o zákazníky nastupují i splátkové firmy, z nichž řada nedávno odepisovala až třetinu nesplácených úvěrů.

Například Home Credit nabízí zákazníkům možnost za deset korun měsíčně změnit si v průběhu splácení výši půjčky, Cofidis láká na tuto službu dokonce bez poplatku. Trh se spotřebitelskými úvěry byl krizí hodně zasažen. Nebankovní splátkové firmy za loňský rok reportovaly kolem třiceti procent nesplácených úvěrů. Celkově se letos podle ČFLA za tři čtvrtletí objem nově poskytnutých nebankovních půjček propadl o sedm procent na 28,5 miliardy korun.

Nesplácení spotřebitelských úvěrů zatěžuje i banky. Podle údajů ČNB bylo v Česku ke konci října ohrožených spotřebitelských půjček celkem 24 miliard korun. Pro srovnání, u úvěrů ze stavebního spoření je v ohrožení jen 3,3 miliardy korun. Objem ohrožených spotřebitelských úvěrů do října meziročně vzrostl o 54 procent.

Dluhy z kreditek se zdvojnásobily

Nejrychleji roste podíl nesplácených úvěrů na kreditních kartách. Podle údajů ČNB bylo ke konci října rozpůjčováno na kartách 26,2 miliardy korun. Míra nesplácení prudce roste, ke konci října činil objem nesplácených karetních úvěrů 2,9 miliardy korun, což představuje podíl 11,1 procenta.
Pro srovnání, loni ve stejnou dobu činil podíl ohrožených karetních úvěrů 4,9 procenta.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web