Banky čelí vyšetřování amerických úřadů. Mimo jiné i Deutsche Bank či UBS

S odstupem několika let nabírá na obrátkách hon na viníky finanční krize. Po úspěšném tažení americké administrativy proti největší americké bance JP Morgan stanulo pod drobnohledem vyšetřovatelů nejméně devět hlavních účastníků trhu s rozbuškou globální krize, cennými papíry zajištěnými rizikovými hypotékami.

 Vyšetřování v Deutsche Bank
25.10.2013 8:20   |  

Mezi jinými stojí u zpovědi i evropští finanční giganti jako Deutsche Bank, UBS či Credit Suisse. Křížovou výpravu za hypotečními hříšníky vede americký prokurátor Eric Holder.

„Amerika oživuje a není pochyb o solventnosti bank, vyšetřovatelé tak mohou šlápnout do pedálů,“ uvádí někdejší právník americké Komise pro cenné papíry Daniel Hurson pro Bloomberg.

Zatím není jasné, kolik kauz vyústí v soudní spory, ani na kolik mohou hypoteční hrátky s rizikem banky přijít. Poslední úspěchy vyšetřovatelů však napovídají, že vykoupení se z předkrizových hříchů nemusí být vůbec levné.

Nejnovější výhrou americké vlády je odsouzení Bank of America. Banka byla usvědčena z podvodu při prodeji cenných papírů zajištěných hypotékami skrze svou dceřinou banku Countrywide. Ta byla svého času s bezmála 1,5 bilionu dolarů pohledávek největším hypotečním věřitelem ve státech. V předvečer finanční krize se části portfolia zbavila prodejem polostátním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac s tím, že zatajila špatnou kvalitu těchto dluhů.

Bank of America koupila Countrywide v roce 2008, a nese tak za transakci zodpovědnost. Pokuta pro banku by mohla vyšplhat až k 850 milionům dolarů.

Účty za právní kauzy se pro americké banky mezitím staly významnou nákladovou položkou. Šest největších amerických bank zaplatilo v právních sporech od počátku krize bezmála 110 miliard dolarů a další účty jsou podle všeho na cestě.

Jen JP Morgan ve třetím kvartálu vytvořila rezervu na náklady právních sporů ve výši devět miliard dolarů, čímž výsledovku ústavu poslala do ztráty bezmála půl miliardy dolarů. Jen za druhé čtvrtletí letošního roku americké banky nicméně vydělaly přes 42 miliard dolarů.


Čtěte také:

JPMorgan zaplatí 13 miliard dolarů výměnou za urovnání vyšetřování

JP Morgan se s vládou dohaduje o výši pokuty

Americkým bankám hrozí pokuty, do hypoték míchaly „toxický odpad“

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web