Banky chtějí řídit africký byznys přímo na místě

Britská banka Standard Chartered přesouvá řízení svého afrického byznysu z Dubaje do jihoafrického Johannesburgu. Chce tak lépe využít růstového potenciálu černého kontinentu.

 Standard Chartered
7.3.2013 8:46   |  

Makléře banky pokrývající Afriku stěhování teprve čeká, zaměstnanci oddělení private equity, transakčního bankovnictví a projektového financování v největším městě Jihoafrické republiky již jsou. Agentuře Bloomberg to řekla mluvčí Standard Chartered Vicki Robinsonová.

Konkurenční Barclays, která v Jižní Africe vlastní finanční skupinu Absa, centrálu pro své africké operace přesunula z Dubaje do Johannesburgu již v roce 2011. Odůvodnila to tím, že si přeje, aby řízení pro africký byznys těsněji kooperovala s dceřinou bankou Absa. Barclays a Absa v současné době integrují byznys kvůli zvýšení efektivity a zisků na kontinentu, kde zatím většina z miliardy obyvatel nemá ani bankovní účet.

Bankovní byznys v Africe rychle roste. Na loňských výnosech Standard Chartered se africké země podílely osmi procenty, tedy 1,59 miliardy dolarů, když rostly meziročně o 15 procent. Byznys banky v deseti afrických zemích rostl o více než deset procent ročně, Keňa dokonce o 34 procent a Jihoafrická republika o 28 procent.

Londýnská banka, která operuje v 16 afrických zemích, plánuje na kontinentu během dalších tří let investice ve výši sto milionů dolarů, chce otevřít 110 poboček a přijmout téměř tisícovku nových zaměstnanců pro své retailové bankovnictví. Bloombergu to potvrdila Robinsonová.

Banka loni v říjnu uvedla, že během příštích pěti let plánuje zdvojnásobit své příjmy z Afriky. Britská banka, která zatím generuje nejvyšší výnosy v Asii, v posledních letech expanduje v rychle rostoucích oblastech. Především v Číně, Indii a Africe.


Čtěte také:

Severní Afrika přitahuje peníze

Britské banky krvácejí na pokutách

Afrika má první dolarovou miliardářku - dceru angolského prezidenta


Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí

Konzervativci hledají nástupce Camerona, Boris Johnson to být nemusí Fotogalerie

Kandidátů na nového lídra toryů je zhruba pět. Borisi Johnsonovi, který vedl kampaň za odchod Británie z EU, může při konečném rozhodování uškodit právě jeho nekompromisní kritika… více

Komerční prezentace
Mobilní web