Banky chystají novou eurokartu | E15.cz

Banky chystají novou eurokartu

Banky chystají novou eurokartu
11. července 2011 • 10:54
Západoevropské banky připravují vydání nové platební karty, která by narušila výsadní postavení společností Visa a MasterCard. Multifunkční karta má klientům umožnit výběry z bankomatů a placení u obchodníků v celé eurozóně podle pravidel domovské země. Finanční struktura SEPA, která vytvořila v lednu 2008 jednotnou panevropskou oblast pro platby v eurech, umožňuje pouze přeshraniční bezhotovostní převody, karty v tomto systému zatím chybějí.

Do projektu, který dostal název Monnet, se dosud zapojilo 24 peněžních ústavů z Belgie, Francie, Německa, Itálie, Portugalska, Španělska a Velké Británie, jejich mluvčí a šéf Crédit Agricole Georges Pauget o něm intenzivně jedná s Evropskou komisí. Předpokladem startu karetního programu je totiž souhlas unijní exekutivy, aby Monnet směl vybírat transakční poplatky. „Dialog s komisí není u konce. Jakmile budeme znát její odpověď, dá se očekávat, že konečné rozhodnutí padne v říjnu,“ sdělil Pauget listu Financial Times Deutschland.

Západoevropské bankovní domy tvrdí, že systém jejich karet bude nákladově efektivní. Karta by měla fungovat zároveň jako kreditní i debetní, má umožňovat bezkontaktní a mobilní platby. Rozhodující bude, jak dopadne jednání o povolení transakčních poplatků, jež mají zajistit jednotlivým aktérům Monnetu zisk. Jde o platby, které odcházejí při zaplacení u obchodníka jako procentní odvod z objemu transakce bance vydavateli karty, a kartovým operátorům.

Vise a MasterCardu už dříve komise nařídila, aby tyto srážky snížily. S Visou se dohodla, s MasterCardem se soudí. První slyšení u soudního dvora v Lucemburku proběhlo v pátek, verdikt se čeká do dvou let. „Musíme počkat, jak rozhodne soud ve sporu komise s MasterCardem,“ uvedla mluvčí eurokomisaře pro vnitřní trh Michela Barniera.


Komise, stejně jako Evropská centrální banka, v minulosti už několikrát vyzvaly evropské ústavy, aby nepřenechávaly byznys jen konkurentům z Visy a MasterCardu. Přeshraniční bezhotovostní SEPA-platby nabízejí klientům i české banky.

 

businessinfo.cz

  • Stát shromažďuje příliš mnoho dat, hrozí zneužití, varují poplatníci před kontrolním hlášením
  • Česká firma vyvinula unikátní metodu pomáhající rozkládat plasty, uplatnění najde v Číně
  • Na solárním boomu v Česku vyrostlo množství firem. Teď hledají příležitost v zahraničí
  • Chile: Exportéry láká trh s otevřenou náručí