Banky dělají z lidí podvodníky, zjistili ekonomové

Bankéři či tradeři jsou v soukromí čestní lidé. Ale jakmile fungují v kontextu bankovní byznysové kultury, stávají se z nich podvodníci. K tomuto výsledku dospěl tým ekonomů z Curyšské univerzity ve Švýcarsku. Když bankéři vystupují z pozice pracovníků banky, mají podle studie větší tendenci ke lhaní a nečestnému jednání.

ilustrační foto
20.11.2014 22:11   |  

Vědci se k výzkumu odhodlali po řadě skandálů, které po vypuknutí finanční krize vypluly na povrch. Ať už šlo o fixlování s hypotékami, nebo manipulacemi s úrokovými sazbami či neetickým chováním traderů.

„Klíčovou otázkou bylo, jestli podvodníky dělá z lidí prostředí a kultura bank a finančních institucí, nebo jestli lidé náchylní k podvodům vyhledávají práci ve finančnictví,“ vysvětluje v internetovém vydání vědeckého časopisu Nature Michel Maréchal, jeden z vedoucích výzkumného týmu.

Pokus s mincemi

Švýcarští ekonomové provedli pokus na 128 zaměstnancích velké mezinárodní banky. Na začátku testu se poloviny z nich vyptávali na jejich práci a jejich banku, aby v nich vzbudili pocit, že se s nimi mluví jako s bankéři. Druhé poloviny se vědci ptali jen na jejich koníčky, o jejich profesi se nijak nezajímali.

Následně obě skupiny nechali vědci desetkrát házet mincí, aniž by na účastníky pokusu dohlíželi. Účastnici pak nahlásili, kolikrát padla panna a kolikrát orel. Pokud jim padla panna vícekrát než orel, mohli získat peněžní odměnu. Až 200 dolarů získali, pokud uvedli, že desetkrát hodili pannu nebo orla.

První skupina, které vědci v prvotním rozhovoru, připomněli jejich profesi, uvedla, že jim panna padla v 58,2 procentu hodů. To je více, než odpovídá teorii pravděpodobnosti. Druhá kontrolní skupina uvedla, že panna padla v 51,6 procentech případů. Z toho vědci usoudili, že bankéři, kteří měli pocit, že se nimi jako s bankéři jedná, výsledky zkreslili ve svůj prospěch.

Studenti výsledky nezkreslovali

Výzkumníci výsledky ověřili ještě na dalších kontrolních skupinách. Například ve skupině studentů, u nichž se snažili také navodit pocit, že pracují v bance. Nicméně ti výsledky nezkreslovali. Za větší míru podvádění proto podle studie může skutečnost, že lidé prostě v bankách pracují a jsou tak poznamenáni jejich firemní kulturou.


Čtěte také:

Pět bank zaplatí za manipulace na devizovém trhu 3,4 miliardy dolarů

Další trest za manipulace se sazbami. Brusel vyměřil pokutu třem bankám

Banky zaplatí 47 miliard. Brusel vytáhl za manipulace se sazbami rekordní pokutu

Autor: stu

Komentáře

Čtěte také

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Vyvážíte terorismus, vzkázal Indický premiér sousednímu Pákistánu

Indický premiér Nárendra Módí obvinil v sobotu sousední Pákistán z vývozu terorismu a slíbil, že povede ve světě kampaň za jeho izolaci. Módí ve vystoupení na setkání s… více

Mobilní web