Banky díky půjčkám letos zadělaly na rekordní zisk

Banky jsou letos na cestě k nejlepšímu roku v historii svého byznysu. Od ledna do září vydělaly bezmála o osm procent více než za stejnou dobu loni. S dosavadním skóre 53 vydělaných miliard si domácí finančníci podle předběžných statistik ČNB ještě nikdy nevedli lépe.

 Detail budovy ČNB
3.11.2015 8:04   |  

Blahodárně působila na výsledovky bank silná poptávka po půjčkách stejně jako lepší platební kázeň dlužníků. Do konce září dokázaly banky prodat nové půjčky na bydlení za 215 miliard korun, tedy o pětinu více než loni.

Zájem podniků o nový úvěr vzrostl dokonce o čtvrtinu, když banky rozpůjčovaly přes 456 miliard. „Banky na jedné straně snížily náklady, rostoucí ekonomika si na druhé straně žádá více úvěrů i dalších služeb. Nízké úrokové sazby sice limitují příjmy bank z úroků, ale rovněž bankám zlevňují zdroje, tedy vklady,“ vysvětluje partner PwC Audit Petr Kříž.

Vedle rychle rostoucího objemu půjček se zlepšuje i kvalita úvěrových portfolií. „Banky proto nemusí vytvářet tolik rezerv. Je to dáno rostoucí ekonomikou i snižováním nezaměstnanosti. V poslední době navíc nejrychleji roste objem hypotečních úvěrů, u nichž je míra nesplácení podstatně nižší,“ uvádí analytik J&T Banky Milan Lávička. Podle statistik centrální banky splácejí domácnosti nejlépe od února 2010, dlužníci z řad podniků plnili své závazky naposledy lépe dokonce na jaře 2009.

Konkrétní banky své výsledky za třetí kvartál zatím odhalit nemohou. Dva z největších finančních domů nicméně odkryjí své hospodaření už tento týden. „Komerční banka by měla proti loňsku vykázat růst zisku, návrat do zisku se pak očekává v případě Erste,“ uvádí analytik Patrie Tomáš Vlk. Pohledem celoročních výdělků se bankám nejlépe dařilo v roce 2012, kdy zisky dosáhly takřka 64 miliard.


Čtěte také:

Největší evropská banka HSBC překvapila, zisky zvýšila o třetinu

Banky chtějí do cloudu. Brzdí je ale regulace

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

David Marek: Řecko a čtyřicet let trpělivosti

David Marek: Řecko a čtyřicet let trpělivosti

Asi by to nebylo normální léto v eurozóně, kdyby se nemusela řešit finanční situace v Řecku. Loňské prázdniny začaly velkolepým dramatem, kdy to už už vypadalo na odchod Řeků z… více

Komerční prezentace
Mobilní web