Banky drží rekordní objem ztrátových půjček

V českých bankách leží nejvíce ztrátových úvěrů od okamžiku, kdy Česká národní banka začala tento ukazatel sledovat, tedy za posledních třináct let. V účetních knihách domácích peněžních ústavů bylo v závěru loňského roku takřka 95 miliard korun půjček, jejichž vymáhání je už prakticky nemožné, a jsou tak zralé na odpis.

Ilustrační foto
4.2.2015 8:02   |  

Platební morálka domácností ani podniků se ale nezhroutila. Loňské úvěrové statistiky prý přepsala Česká exportní banka (ČEB). „Za prudkým nárůstem ztrátových úvěrů v loňském roce stojí pravděpodobně špatné půjčky ČEB,“ uvádí úvěrová analytička Raiffeisenbank Lenka Kalivodová.

Podle ní statistiky nabouralo bezmála šestnáct miliard úvěrů z portfolia exportní banky, jejichž šance na splacení jsou již prakticky nulové. Část ztrátových úvěrů v bankách je prý i dědictvím minulosti, kdy se část půjček vnímaných bankami doposud alespoň s minimální šancí na splacení stala zcela ztrátovou. Zatímco české finanční domy rozšířily svá úvěrová portfolia oproti roku 2013 přibližně o pět procent na více než 2,6 bilionu korun, objem bezcenných pohledávek vzrostl podle statistik ČNB dvakrát rychleji.

Díru v ziscích bank prý však vyšší úroveň ztrátových úvěrů neudělá. „V tuto chvíli by měly být úvěry už patřičně pokryty oprávkami, čili nepředstavují dodatečné riziko,“ uvádí Zdeněk Fyrbach z ING.

Morálka českých dlužníků se přitom ve většině případů loni zlepšila. Největší krok vpřed v platební morálce předvedly podniky. V problémech se splácením totiž bylo podle bank v závěru loňského roku jen kolem 6,6 procenta půjček, což je nejlepší výsledek od července roku 2009. Špatně si nevedli ani hypoteční dlužníci. V prosinci bylo ve skluzu jen kolem 2,9 procenta z osmisetmiliardového trhu. Lépe spláceli naposledy v dubnu roku 2010.

„V podmínkách nízkých úrokových sazeb může růst úvěrů na bydlení a hypotečních úvěrů pokračovat, přičemž zrychlení růstu ekonomiky by mohlo poměr ztrátových úvěrů perspektivně snížit,“ dodává Petr Hlinomaz z BH Securities.


Čtěte také:

Banky znovu lákají střadatele na spořicí účty

ČBA: Banky loni poskytly na úvěrech 2,64 miliardy korun

Banku Zuno chce získat slovenský finančník Krúpa

Autor: Jaroslav Bukovský

Komentáře

Čtěte také

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku

Mládek chce OKD půjčit 700 milionů, mají udržet provoz do konce roku aktualizováno

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) předloží ve středu vládě návrh půjčit těžební firmě OKD, která je v insolvenci, 700 milionů korun. Půjčí je státní podnik Prisko,… více

Mobilní web