Banky jdou do Czech Pointů. Plán už leží na vnitru

15.12.2010 7:13   |  

Banky se snaží protlačit změnu zákona, která by jim umožnila už napřesrok provozovat kontaktní místa Czech Point. Tato centra, jež vydávají ověřené výstupy z trestního, živnostenského a obchodního rejstříku a z katastru nemovitostí, jsou dosud kromě úřadů veřejné správy doménou České pošty.

A právě přístup k těmto citlivým údajům včetně osobních dat láká banky nejvíce. Za něj by státu odváděly ve formě poplatku za licenci každoročně desítky milionů korun.

Podklad pro novelu platného zákona o informačních systémech veřejné správy předal ministerstvu vnitra poslanec za ODS Jaroslav Krupka.

Tajemník České bankovní asociace Jiří Matoušek připustil, že za snahou bank dostat se na Czech Point je nedávno schválená změna ve veřejných registrech. Podle ní už lidé nebudou muset od roku 2012 uvádět v nových elektronických občanských průkazech rodinný stav či trvalý pobyt. Za deset let nemají být na občanských průkazech povinná ani rodná čísla. „Ztížilo by to identifikaci klientů,“ uvedl Matoušek.

Generální ředitelka České pošty Marcela Hrdá pro deník E15 uvedla, že její státní podnik je s bankami ve spojení. „Jednáme s deseti finančními partnery. Pošta je má řadu let a podmínky na trhu se změnily. Proto je logické, že jsme si udělali analýzu těchto partnerů,“ upřesnila. „Chceme rozvíjet finanční služby. Možná je každá varianta,“ dodala.

Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva vnitra potvrdil, že návrh na změnu na vnitru je. Doručila ho skupina poslanců na podnět bankovní asociace. „Ministerstvo vnitra z tohoto popudu a po důkladném prostudování žádosti vypracovalo text, který by mohl být podkladem pro novelu zákona. Tento podklad byl předložen k posouzení bankovní asociaci. Nyní očekáváme, že se diskuze přenese na půdu Poslanecké sněmovny,“ upřesnil Korbel.

Korbel dodal, že vnitro žádnou novelu předkládat nebude. „Tato iniciativa by dle představitelů rezortu měla vycházet z Poslanecké sněmovny.“

Banky přiznávají, že o Czech Pointy hodně stojí. „Rozšíření činnosti bank typu Czech Point by v praxi znamenalo zjednodušení a urychlení komunikace nejen mezi bankou a klienty, ale i mezi bankou a orgány státní správy. Proto, i když by její realizace byla nepochybně spojena se zvýšenou administrativní a s velkou pravděpodobností i finanční zátěží, bychom takovou možnost přivítali,“ sdělila mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Pokud vyjde stát bankám vstříc, nebude to zadarmo. Návrh zákona předpokládá, že by banky platily za koncesi ministerstvu vnitra poplatek dva miliony korun ročně. Pokud by tuto možnost využily všechny banky registrované v Česku, stát by ročně inkasoval 80 milionů korun.

Projekt Czech Point, který je součástí strategie vlády v rozvoji eGovernmentu, počítá ze zákona s účastí České pošty (asi dva tisíce poboček), 1300 matričních úřadů, krajských úřadů, notářů, českými zastupitelskými úřady v zahraničí a sídly Hospodářské komory. Pokud by se měly zapojit i banky, nebyla by nutná pouze úprava platné novely o informačních systémech veřejné správy, ale i zákona o bankách. Ten v současné době neumožňuje bankám vykonávat jiné činnosti než ty, které má povoleny v licenci vydané Českou národní bankou. Navrhovatelem zásahu do zákona o informačních systémech musí být zřizovatel České pošty, ministerstvo vnitra.

Doručování balíků se zlepšilo

Česká pošta už přesunula zhruba 35 procent balíků doručovaných ve větších městech do odpoledních a večerních hodin. Tuto službu pošta zavedla v polovině roku. Podle generální ředitelky pošty Marcely Hrdé se po rozšíření odpoledního doručování do bývalých okresních měst úspěšnost doručení balíků zvýšila na 90 procent, což je 40procentní nárůst.

Autor: Tereza Zavadilová, Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web