Banky letos nemají zájem o eurové dluhopisy

Navzdory návratu ekonomiky eurozóny k mírnému růstu světové banky omezují vydávání dluhopisů v jednotné evropské měně. Letos dosáhne objem vydaných bankovních dluhopisů v eurech sto miliard dolarů, nejméně od vzniku společné měny.

 ilustrační foto
16.8.2013 8:54   |  

Vyplývá to ze studie francouzské banky Société Générale. Ještě loni to bylo 120 miliard eur. „Vypovídá to o křehkosti současného ekonomického oživení,“ podotýká Suki Mann, kreditní stratég Société Générale. „Také to ukazuje limitovaný počet subjektů, vůči kterým chtějí mít banky v době rostoucí regulace nějakou expozici,“ dodal Mann.

Od začátku roku emitovaly banky po celém světě dluhopisy denominované v eurech jen za 71,2 miliardy eur, v loňském roce za stejné období to bylo 83,1 miliardy eur. Poptávka po euru, které za poslední půlrok vůči dolaru oslabilo o půl procenta, mezi bankami tak meziročně značně poklesla. Podle analytiků bankám více než letošní kurzový vývoj evropské měny vadí těžko předvídatelný vývoj v eurozóně.

Propad emitování eurových dluhopisů bankami dokumentuje mnohem širší pokles bankovního financování. Především v Evropě, kde kombinace utahující se regulace, slabého růstu a bankovních bilancí stále vnímaných jako příliš velké nutí banky snižovat úroveň svého dluhu. Analytici jednohlasně souhlasí s tím, že je nesmysl nutit banky k úvěrování v době nejasného režimu budoucí regulace a přetrvávajícího ekonomického zpomalení.

Na začátku tohoto týdne nacenila americká investiční banka Goldman Sachs svůj sedmiletý eurový dluhopis v objemu 1,25 miliardy eur. Jde o první bond této banky denominovaný v euru od letošního ledna. Nabídka Goldman Sachs přišla podle Société Génerale po několikatýdenním suchu na trhu bankovních dluhopisů v eurech. Olly Sedgwick z Goldman Sachs pro deník Financial Times uvedl, že poptávka po obligacích bank stále existuje, chybí tam ale nabídka.


Čtěte také:

Další zahraniční emise?

Nový trend v korporátním financování – emise dluhopisů

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Evropská komise chce snížit emise oxidu uhličitého, pomoci tomu má větší prodej elektromobilů. Zákazníky má přesvědčit o jejich nákupu větší počet nabíjecích stanic. více

Mobilní web